Odliczenie VAT od zakupu samochodu firmowego w Polsce i...
sxc.hu
Podatnik.info

Odliczenie VAT od zakupu samochodu firmowego w Polsce i Europie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dużą szansę na zwiększenie swoich zysków poczuli także dilerzy samochodowi, którzy w licznych reklamach emitowanych w różnego rodzaju mediach zachęcają osoby prowadzące działalność gospodarczą do zakupu samochodu firmowego (o masie nieprzekraczającej 3,5 tony) przed końcem marca. Dzięki temu przedsiębiorcy mają mieć ostatnią okazję na pełne odliczenie VAT od nabytego pojazdu i użytkowanego w związku z tym paliwa na „tak znakomicie preferencyjnych warunkach”.

Jak będzie od 1 kwietnia 2014 roku?

Po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, z początkiem kwietnia przedsiębiorcom korzystającym z samochodu osobowego zarówno na potrzeby firmowe, jak i prywatne będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. od nabycia pojazdu oraz 50 proc. od paliwa (możliwe dopiero od lipca 2015 r.). Ponadto osoby prowadzące działalność będą mogły odliczyć 50 proc. wydatków eksploatacyjnych (np. myjnia, serwis, zakup i wymiana opon).
Natomiast przedsiębiorcy używający samochodu wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej będą mogli odliczyć 100 proc. W tym celu konieczne będzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (dopuszczona została także wersja elektroniczna).

Takie rozwiązanie budzi jednak liczne kontrowersje. Eksperci podatkowi przede wszystkim zwracają uwagę, że duże problemy z odliczeniem będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Oprócz tego bardzo prawdopodobne są liczne spory przedsiębiorców z fiskusem. Ekspert Business Centre Club – Michał Borowski wskazuje, że niespełnienie rygorystycznych wymogów odliczenia VAT przez podatnika jest zagrożone wysokimi sankcjami karnoskarbowymi (do 720 stawek dziennych – czyli nawet do ponad 16 mln zł).

Dlatego jednoznacznie funkcjonowanie nowych przepisów da się ocenić dopiero po ich wejściu w życie oraz orzecznictwu organów skarbowych w tej kwestii.

Jak odliczenie VAT od samochodu firmowego wygląda w innych państwach?

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 23511 wskazuje, że w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce wprowadzono ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w odniesieniu do samochodów osobowych i pojazdów samochodowych konstrukcyjnie im podobnych. Podobne rozwiązania jak nad Wisłą obowiązują np. w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech.

Ponadto z informacji zamieszczonych w bazie portalu Międzynarodowego Biura Dokumentacji Fiskalnej (IBFD) wynika, że ograniczenia w odliczeniu VAT obowiązują w 19 państwach Wspólnoty. 6 krajów stosuje możliwość częściowego odliczenia tego typu wydatków (np. Belgia, Hiszpania, Włochy). Natomiast 13 państw całkowicie zabroniło odliczania podatku od nabycia tego typu pojazdów (np. Austria, Cypr, Irlandia, Szwecja, Węgry).

Oprócz tego ograniczenia stosują również kraje nienależące do UE. W Norwegii VAT-u nie można odliczyć od zakupu pojazdów silnikowych, ale to obostrzenie nie dotyczy podmiotów sprzedających i leasingujących samochody oraz taksówkarzy. Z kolei w Islandii zabronione jest odliczenie VAT w sytuacji nabycia, eksploatacji oraz wynajmu samochodów osobowych przeznaczonych dla mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Natomiast powyższe ograniczenie nie dotyczy podmiotów sprzedających i wynajmujących auta.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy warto złożyć VAT-26?