Odliczenia od podatku w PIT 2019 – jakie są ich rodzaje,...
pixabay.com
Podatnik.Info

Odliczenia od podatku w PIT 2019 – jakie są ich rodzaje, kwoty?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Odliczenia od podatku – rodzaje

Warto wiedzieć, że prawo pozwala na odliczenia od przychodu, dochodu oraz podatku. Ta ostatnia kategoria obejmuje 3 rodzaje odliczeń. Zalicza się do nich:

1.      Ulga na dzieci, czyli tzw. ulga prorodzinna – wysokość odliczenia zależy od liczby dzieci. Jeżeli rodzice mają jedno dziecko, mogą odliczyć 92,67 zł, a w przypadku dwójki dzieci aż 185, 34 zł. Na trzecie dziecko można odliczyć jeszcze dodatkowo 166, 67 zł. Jeśli dzieci jest więcej, dodatkowo odlicza się jeszcze 225 zł na każde kolejne dziecko.

  

2.      Ulga na powrót, czyli tzw. ulga abolicyjna – jej wysokość obliczysz odejmując kwotę podatku obliczonego metodą wyłączenia z progresją od kwoty podatku obliczonego metodą odliczenia proporcjonalnego. Prawidłowe wyliczenie wysokości tej ulgi może być skomplikowane, dlatego lepiej skorzystać z programu do PIT, który automatycznie ją obliczy. Dzięki temu zyskasz pewność, że wpisałeś do deklaracji prawidłowe kwoty.

  

3.      Składki na ubezpieczenia zdrowotne (krajowe i zagraniczne) – wysokość tego odliczenia jest taka sama, jak wysokość składek wpłaconych lub pobranych w danym roku podatkowym. Odliczyć można jednak maksymalnie 7,75% podstawy wymiaru składki. 

Jeśli chcesz skorzystać z odliczenia od podatku musisz zaznaczyć to w swojej deklaracji podatkowej. W

 

Wymagane dokumenty

ymagane informacje dotyczące odliczenia z tytułu ulgi na dzieci lub na powrót trzeba też zamieścić w załączniku PIT-0.

Warto mieć na uwadze, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z prawa do odliczenia od podatku mają obowiązek posiadania dokumentów poświadczających, że rzeczywiście mogą oni zapłacić obniżoną kwotę. Nie trzeba wysyłać ich do urzędu skarbowego, ale należy je przechowywać w swojej dokumentacji.

W przypadku osób uprawnionych do ulgi prorodzinnej konieczne jest dysponowanie aktem urodzenia dziecka, dokumentem wskazującym, że to właśnie dany podatnik ma prawo do opieki nad nim. Ulga abolicyjna zobowiązuje natomiast do posiadania dokumentu, który poświadczałby, że podatnik zapłacił podatki za granicą. Chcesz odliczyć składki zdrowotne? W takim razie potrzebna Ci będzie RMUA albo inny wybrany dokument, z którego wynika, ile one wynosiły. Jeśli okaże się, że ktoś będzie chciał zweryfikować Twoje prawo do odliczeń, zawsze będziesz mógł pokazać swoją dokumentację i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

 

Rozlicz PIT za 2018 w 2019 w kilka minut z Programem PIT Pro! 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak odliczyć od podatku za 2018 należne ulgi w PIT 2019?