Odliczanie strat podatkowych w PIT 2019 – jakie są...
Beata Michoń
http://sxc.hu/
mf.gov.pl

Odliczanie strat podatkowych w PIT 2019 – jakie są ograniczenia?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sprawdź, jakie warunki i zasady Cię obowiązują, gdy przeprowadzasz odliczenie straty z lat ubiegłych. PIT-38, który często wypełniają przedsiębiorcy, to formularz, na którym możesz wykazać stratę w prosty sposób.

 

Czym jest strata w podatkach?

Strata to sytuacja, w której wydałeś więcej pieniędzy, niż zarobiłeś. Dzieje się tak w momencie, gdy suma kosztów uzyskania przychodów przewyższa sumę uzyskanych przychodów. Odliczenie straty z lat ubiegłych jest dostępne w ciągu 5 kolejnych lat od momentu, w którym strata została wykazana.

 

Odliczenie straty z lat ubiegłych – PIT-38, PIT-28, PIT-36 i PIT-36L

Jeśli planujesz obniżyć swój dochód, a co za tym idzie zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty, musisz pamiętać o określonych warunkach:

  • strata podatkowa z danego roku podatkowego może być rozliczana w ciągu 5 następujących po sobie latach podatkowych,
  • strata z lat ubiegłych musi pomniejszać dochody uzyskane z tego samego źródła,
  • kwotę odliczoną w roku podatkowym wykazujesz na deklaracji PIT-38, PIT-28, PIT-36 lub PIT-36L.

Warto pamiętać, że jeśli nie osiągniesz dochodów w danym roku podatkowym, to nie odliczysz straty. W przypadku skrajnych sytuacji, jeśli dochód nie wystąpi w ciągu 5 najbliższych lat, to strata podatkowa nie będzie mogła zostać rozliczona (to oznacza, że „przepada”). Pełnego rozliczenia poniesionej straty możesz dokonać w ciągu dwóch lat podatkowych.

 

W jakich sytuacjach nie odliczysz straty z lat ubiegłych?

Pamiętaj, że nie każdy rodzaj dochodów pozwala na odliczenie straty z lat ubiegłych. PIT-38 to jedna z deklaracji, w której możesz wykazać wysokość straconej kwoty w danym roku podatkowym.  Nie odliczysz jednak strat poniesionych:

  • z odpłatnego zbycia walut wirtualnych,
  • z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.
 

Strata w zeznaniu rocznym lub w zaliczkach miesięcznych

Jako przedsiębiorca możesz rozliczyć swoje straty nie tylko w rocznych zeznaniach PIT. Szybsze rozliczenie straty jest możliwe przy obliczaniu comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przepisach prawa nie znajdziesz żadnych dodatkowych ograniczeń. Co oznacza, że straty z ubiegłego roku podatkowego, możesz rozliczyć już w zaliczce za styczeń następnego roku. Pamiętaj, że rozliczenie strat z kapitałów pieniężnych możesz wykonać wyłącznie poprzez PIT-38 na rocznym zeznaniu podatkowym.

 

Zmiany zachodzące w 2019 roku – jednorazowe rozliczenie straty

Zmiany w przepisach prawa podatkowego wprowadzają jednorazowe odliczenie straty z lat ubiegłych – PIT-38 to jedna z deklaracji, w której możesz wykazać stratę do wysokości 5 milionów złotych. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty, dalsze sumy są rozliczane na zasadach, uwzględniających maksymalnie 50% straty w trakcie jednego roku. Wprowadzenie nowej możliwości w rozliczaniu strat pozwoli Ci na znaczące obniżenie należnego podatku w trakcie jednego roku, zamiast rozbijania go na mniejsze kwoty w dłuższym czasie.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady