
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Teoretycznie pomagając innym należy Ci się rekompensata. Tym bardziej, jak oddałeś krew dla potrzebujących. Tylko co zrobić, aby ją odliczyć w PIT?
Bez paniki. Zacznijmy od podstaw, czyli kim jest honorowy krwiodawca. Resztę wątpliwości rozwiąże całkowicie darmowy program PIT pro 2014/2015, który pomoże podatnikowi w łatwy sposób odliczyć ulgę.
Honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki. Ponadto musiała zostać zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Czyli np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Oddając honorowo krew podatnik może wartość darowanej w 2014 r. krwi lub jej składników w ramach darowizny odliczyć na cele krwiodawstwa:
Podatnik musi pamiętać, że jednocześnie do zeznania podatkowego musi dołączyć załącznik PIT/O. W tym druku wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. Zalicza się do nich nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której podatnik oddał krew. Przedmiotem darowizny jest przekazana za darmo krew. Ale także osocze bądź inne składniki krwi.
Podatnik musi pamiętać, że odliczenie od dochodu (przychodu) kwoty oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania. A niższa podstawa oznacza mniejszy w konieczności PIT do zapłacenia w deklaracji podatkowej za 2014 r.
W celu dokonania odliczenia ulgi należy posiadać zaświadczenie wystawione przez jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi. Dokument musi zawierać informacje o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.
Jednak zaświadczenia nie dołącza się ro deklaracji podatkowej. Należy je przechowywać przez 5 lat. Licząc od końca roku, w którym złożono roczny PIT. Po tym okresie mija termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednocześnie przed jego upływem urząd skarbowy może skontrolować zasadność skorzystania z odliczenia przez podatnika.
Podatnik.info