Oddałeś krew? To nie bądź naiwny – odlicz ulgę w PIT!
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Oddałeś krew? To nie bądź naiwny – odlicz ulgę w PIT!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Bez paniki. Zacznijmy od podstaw, czyli kim jest honorowy krwiodawca. Resztę wątpliwości rozwiąże całkowicie darmowy program PIT pro 2014/2015, który pomoże podatnikowi w łatwy sposób odliczyć ulgę.


Kim jest honorowy dawca krwi?


Honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki. Ponadto musiała zostać zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Czyli np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.


Na czym polega ulga?


Oddając honorowo krew podatnik może wartość darowanej w 2014 r. krwi lub jej składników w ramach darowizny odliczyć na cele krwiodawstwa:

  • od przychodu, obciążonego ryczałtem ewidencjonowanym, który należy wykazać w rozliczeniu rocznym PIT-28. Tego rodzaju deklarację podatkową trzeba złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym do 31 stycznia,
  • od dochodu, podlegającego opodatkowaniu według zasad skali podatkowej. Należy go wykazać w deklaracji PIT-36 albo PIT-37. Zeznanie roczne trzeba dostarczyć do fiskusa najpóźniej do 30 kwietnia 2015 r.


Pamiętaj o załączniku do zeznania!


Podatnik musi pamiętać, że jednocześnie do zeznania podatkowego musi dołączyć załącznik PIT/O. W tym druku wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. Zalicza się do nich nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której podatnik oddał krew. Przedmiotem darowizny jest przekazana za darmo krew. Ale także osocze bądź inne składniki krwi.


Gdzie korzyść?


Podatnik musi pamiętać, że odliczenie od dochodu (przychodu) kwoty oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania. A niższa podstawa oznacza mniejszy w konieczności PIT do zapłacenia w deklaracji podatkowej za 2014 r.


Czy wydatki trzeba udokumentować?


W celu dokonania odliczenia ulgi należy posiadać zaświadczenie wystawione przez jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi. Dokument musi zawierać informacje o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.


Jednak zaświadczenia nie dołącza się ro deklaracji podatkowej. Należy je przechowywać przez 5 lat. Licząc od końca roku, w którym złożono roczny PIT. Po tym okresie mija termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednocześnie przed jego upływem urząd skarbowy może skontrolować zasadność skorzystania z odliczenia przez podatnika.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć wartość darowizny krwi? Bez paniki, to proste