Gorące tematy
Czy Jednolity Plik Kontrolny pomoże w walce z oszustami podatkowymi?
Wyniki sondażu: sondaż 56 głosów
16%

Tak

9 głosów
63%

Nie

35 głosów
21%

Firmy i tak mają lepszych doradców podatkowych niż fiskus

12 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Od lipca firmę założymy przez internet
Redakcja
http://sxc.hu/

Od lipca firmę założymy przez internet

Podziel się tym artykułem:   

- Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować swoją firmę przez internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – powiedział wczoraj wiceminister gospodarki, Dariusz Bogdan podczas konferencji poświęconej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). 

Wiceminister Dariusz Bogdan wyjaśnił, że dzięki projektowi MG możliwe będzie zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. – Przepływ danych między rejestrami urzędów będzie odbywał się automatycznie, a podane informacje zostaną natychmiast zweryfikowane – dodał wiceszef MG.


W opinii Jerzego Molaka, zastępcy dyrektora w Departamencie Administrowania Obrotem MG, zmiany w systemie CEIDG zostały przygotowane tak, aby każdy mógł się nim sprawnie posłużyć. – Na stronie internetowej CEIDG dostępny będzie przewodnik, który krok po kroku poprowadzi przedsiębiorcę przez cały proces rejestracji. Wypełnienie formularza zajmie nie więcej niż piętnaście minut – zaznaczył.

Obecni na konferencji przedsiębiorcy, burmistrzowie, wojewodowie i prezydenci miast zapoznali się ze szczegółami funkcjonowania systemu CEIDG. Przedsiębiorca, który będzie chciał rozpocząć działalność przez Internet musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil – nową formę autoryzacji, dostępną na razie w wybranych urzędach ZUS. Urzędy gminy w ciągu pół roku od daty uruchomienia systemu przekażą do niego wszystkie dane ze swoich rejestrów. Zebrane informacje będą opublikowane w internecie.


15 maja 2011 r. rozpocznie się szkolenia dla gmin, mające na celu uzupełnienie wiedzy urzędników na temat innowacji w ustawie.


Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, wydłużenie czasu odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadza zmiany w zakresie zaświadczeń o nadanym numerze REGON.

 

Źródło: mg.gov.pl

Podziel się tym artykułem: