Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Od 1 maja zmiany w systemie emerytalnym
Redakcja
http://sxc.hu/

Od 1 maja zmiany w systemie emerytalnym

Podziel się tym artykułem:   

Zmiany w systemie emerytalnym są już pewne. Wczoraj, tj. 7 kwietnia, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmniejszającą składkę do OFE. 

Spekulacje na temat zgodności wdrożenia planowanych zmian w systemie emerytalnym z ustawą zasadniczą już od dawna budziły pewne wątpliwości. Najgłośniej podkreślały to zagrożenie ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Mimo to, po 21 dniach, które Prezydent wykorzystał głównie na konsultacje w tej sprawie m.in. z przedstawicielami związków zawodowych, Bronisław Komorowski ostatecznie podpisał ustawę.  

 

W ostatnich dniach marca Sejm uchwalił ustawę, w myśl której już w tym roku wysokość stawki otrzymywanej przez OFE zmniejszy się z 7,3 proc. do 2,3 proc. Od 2013 r. wartość stawki trafiającej do OFE będzie stopniowo wzrastać (co roku). Za dwa lata wyniesie 2,8 proc., w 2014 r. 3,1 proc., w 2015 r. 3,3 proc., aż do 2017 r., kiedy do OFE zacznie wpływać 3,5 proc. części składki. 

 

W ramach ustawy rząd dąży również do wprowadzenia od 2012 r. ulgi podatkowej dla osób, które dodatkowo oszczędzają na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ulga umożliwi odliczenie od podstawy opodatkowania wpłat na IKZE, jednak nie więcej niż 4 proc. podstawy opodatkowania. 

 

Zagrożenie niezgodności nowych zasad systemu emerytalnego z konstytucją, na podstawie ekspertyz wykluczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2011 roku. Zdaniem rządu, określone w niej zmiany ograniczą zapotrzebowanie pożyczkowe Polski o około 190 mld zł (do 2020 roku).

Podziel się tym artykułem: