Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
sondaż 26 głosów
4%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

1 głosów
85%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

22 głosów
12%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

3 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Od 1 lipca 2011 – tylko PESEL
Redakcja
http://sxc.hu/

Od 1 lipca 2011 – tylko PESEL

Podziel się tym artykułem:   

Rząd przyjął wczoraj propozycję ustawy wprowadzającej możliwość niepodawania numeru NIP w kontakcie z urzędnikami. Od nowego roku numer NIP przestanie być także nadawany tym osobom, które nie prowadzą firm.


W związku z wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów od dnia 1 lipca nie będziemy już mieli obowiązku podawania naszego numeru NIP podczas dokonywania formalności urzędowych. Przywilej ten będzie dotyczył osób fizycznych, które posiadają swój numer PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT.


Jedynie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania będziemy w obowiązku zaktualizować informacje o nas na potrzeby prawidłowych danych zawartych pod numerem PESEL. Możliwość niepodawania swojego numeru NIP w kontaktach z urzędnikami będzie nas obowiązywać od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku.Od 1 stycznia również numer NIP przestanie być nadawany podatnikom, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Natomiast płatnicy VAT oraz przedsiębiorcy w dalszym ciągu zobowiązani będą do korzystania z przydzielonego im numeru NIP. W ich przypadku czas na zgłoszenie aktualizacji danych ma być ujednolicony do 7 dni.Nowa ustawa przewiduje stworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, który będzie miał za zadanie gromadzenie wszelkich danych pochodzących z formularzy PESEL. Dane zawarte w tych formularzach będą objęte tajemnicą skarbową, z wyłączeniem samych numerów NIP lub REGON.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl