Od stycznia 2013 r. nowe przepisy dla kierowców
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

Od stycznia 2013 r. nowe przepisy dla kierowców

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Trudniejszy egzamin teoretyczny

19 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy prawa o ruchu drogowym, a także nowa ustawa o kierujących pojazdami.

Nowe przepisy wprowadziły panikę przede wszystkim wśród chętnych do zdobycia prawa jazdy, ponieważ nowy egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie prawa jazdy stał się trudniejszy niż dotychczas. Do tej pory podczas testu na prawo jazdy najpopularniejszej kategorii B, komputer losował 18 pytań z puli 500, zaś na rozwiązanie testu było 25 minut. Aby zdać egzamin, można było zrobić maksymalnie dwa błędy. Od stycznia komputer losuje 32 pytania z puli 3000. Egzaminowany na początek musi odpowiedzieć na 20 pytań, poprzedzonych filmami przedstawiającymi ruch drogowy.

Następna część egzaminu składa się z 12 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Za odpowiedź na pytanie można dostać maksymalnie 3 punkty. Liczba punktów zależy od tego, jak duży wpływ na bezpieczną jazdę ma treść pytania. Po zaakceptowaniu odpowiedzi i przejściu do następnego zagadnienia nie ma niestety możliwości powrotu. Zdający na rozwiązanie testu nadal mają 25 minut.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

Prawo jazdy nie będzie już wydawane bezterminowo. Najdłuższy okres ważności tego dokumentu to 15 lat. Prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będzie ważne przez maksymalnie 15 lat, pozostałe przez maksymalnie 5 lat. Po upływie tych terminów dokument trzeba będzie wymienić na nowy, ale bez konieczności odbycia badań lekarskich.

Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy przed wprowadzeniem nowych przepisów nie będą musieli wymieniać swoich dokumentów. W przypadku jednak zgubienia, kradzieży czy zmiany adresu widniejącego na dokumencie, nowy dokument – tzw. wtórnik – będzie miał już ograniczony termin ważności.

AM – nowa kategoria oraz większe kary za brak OC

Nowością wprowadzoną od stycznia 2013 r. jest kategoria AM – prawo jazdy na quady. Od teraz, aby jeździć motorowerem, czy nawet lekkim czterokołowcem (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm3) trzeba uzyskać uprawnienia. Prawo jazdy na tego typu pojazdy można zrobić od 14 roku życia.

Podwyższony został wiek niezbędny do ubiegania się o prawo jazdy na samochody ciężarowe (kat. C) oraz autobusy (kat. D) Do tej pory wystarczyło, że 18-latek wyrobił sobie prawo jazdy kategorii B i od razu mógł starać się o kategorię C. Obecnie, by móc prowadzić ciężarówkę, trzeba mieć ukończone 21 lat, aby zaś uzyskać prawo jazdy kategorii D, trzeba mieć co najmniej 24 lata (dotychczas wystarczyło ukończyć 21 rok życia).

Nowelizacja podwyższyła również kary za brak obowiązkowej polisy OC o prawie 7 %. Kara za brak ubezpieczenia OC w przypadku samochodów osobowych i motocykli to dwukrotność pensji minimalnej. W 2013 r. wynosi ona 1600 zł brutto. Dla właścicieli ciężarówek kara to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 4800 zł.


Kancelaria Prawna Skarbiec 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Chcesz być kierowcą Ubera? Nie musisz płacić 1100 zł miesięcznie ZUS!