Od 1 lipca 2011 – tylko PESEL
http://sxc.hu/

Od 1 lipca 2011 – tylko PESEL

Rząd przyjął wczoraj propozycję ustawy wprowadzającej możliwość niepodawania numeru NIP w kontakcie z urzędnikami. Od nowego roku numer NIP przestanie być także nadawany tym osobom, które nie prowadzą firm.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo


W związku z wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów od dnia 1 lipca nie będziemy już mieli obowiązku podawania naszego numeru NIP podczas dokonywania formalności urzędowych. Przywilej ten będzie dotyczył osób fizycznych, które posiadają swój numer PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT.


Jedynie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania będziemy w obowiązku zaktualizować informacje o nas na potrzeby prawidłowych danych zawartych pod numerem PESEL. Możliwość niepodawania swojego numeru NIP w kontaktach z urzędnikami będzie nas obowiązywać od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku.Od 1 stycznia również numer NIP przestanie być nadawany podatnikom, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Natomiast płatnicy VAT oraz przedsiębiorcy w dalszym ciągu zobowiązani będą do korzystania z przydzielonego im numeru NIP. W ich przypadku czas na zgłoszenie aktualizacji danych ma być ujednolicony do 7 dni.Nowa ustawa przewiduje stworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, który będzie miał za zadanie gromadzenie wszelkich danych pochodzących z formularzy PESEL. Dane zawarte w tych formularzach będą objęte tajemnicą skarbową, z wyłączeniem samych numerów NIP lub REGON.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PESEL czy NIP, - który z identyfikatorów podatnik powinien wpisać w PIT?