Obowiązkowy split payment od 2019 roku – co to jest i...
FreeImages
Podatnik.Info

Obowiązkowy split payment od 2019 roku – co to jest i kogo dotyczy?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Procedura ta obowiązywałaby w Polsce w okresie od 1.03.2019 r. do 28.02.2022 r. Czym dokładnie jest split payment i jaki wpływ będzie miał na procedury związane z VAT?

 

Split payment w Polsce – cel i zasady

Mechanizm podzielonej płatności za dostawy towarów i świadczenia usług jest skierowany głównie do tych sektorów, które w Polsce są objęte tzw. mechanizmem odwrotnego obciążenia (VAT rozlicza nabywca zamiast sprzedawcy) i odpowiedzialnością solidarną (organ podatkowy ma możliwość dochodzenia zapłaty podatku od wybranego przez siebie podmiotu, którego łączy zobowiązanie solidarne).

  

Obowiązkowy split payment miałby na celu przeciwdziałać oszustwom na VAT, zwłaszcza w branżach, w których problem obchodzenia systemu znany jest od wielu lat. Do najważniejszych gałęzi gospodarki, podatnych na malwersacje, zaliczają się głównie sektory metalowe (stal, złom, metale niezależne, złoto), paliw, elektroniki i tworzyw sztucznych. Zdaniem specjalistów wprowadzenie obowiązku podzielonej płatności pomoże powstrzymać oszustwa na VAT w powyższych branżach.

  

Co miałby obejmować polski split payment?

Zmiany, które zostaną wprowadzone przez obowiązkowy split payment, będą dotyczyć w głównej mierze dostaw towarów i stosunków pracy pomiędzy podatnikami VAT (tzw. „B2B” – business-to-business). Model obowiązkowego podziału płatności będzie dotyczył wyłącznie elektronicznych przelewów bankowych.

  

Mechanizm split payment miałby objąć wszystkich podatników VAT, niezależnie od tego, czy centrala firmy ulokowana jest na terenie Rzeczypospolitej. Jeśli siedziba przedsiębiorstwa, której działalność kwalifikuje się pod procedury obowiązkowego podziału płatności, nie znajduje się w Polsce, zachodzi obowiązek założenia rachunku VAT. Konto takie będzie bezpłatne i prowadzone zgodnie z polskim prawem bankowym.

  

Jakich towarów dotyczy obowiązkowy mechanizm split payment?

Zgodnie z założeniami przedstawionego projektu, split payment ma dotyczyć 152 grup towarów oraz usług, opartych o tzw. Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU, 2008 r.) Do uwzględnianych usług zaliczone zostały m. in. roboty budowlane, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe, jak również przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Wśród licznych towarów, wyróżnić należy m.in.:

 • wyroby ze stali i stopów żelaza (pręty, rury, przewody rurowe, kątowniki i kształtowniki),

 • metale szlachetne, nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu i proszku (platyna, złoto, srebro),

 • metale nieszlachetne pokryte szlachetnymi,

 • metale nieżelazne (miedź, ołów, aluminium, cynk, cyna, nikiel) procesory elektroniczne,

 • komputery i laptopy,

 • podzespoły komputerowe (procesory, dyski HDD i SSD),

 • tusze i tonery do drukarek i fotokopiarek,

 • smartfony,

 • konsole do gier wideo,

 • telewizory,

 • cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery wideo,

 • biżuteria oraz wyroby jubilerskie,

 • złom, odpady oraz surowce wtórne,

 • paliwa napędowe i opałowe, oleje smarowe,

 • węgiel kamienny i brunatny,

 • niektóre części do samochodów i motocykli.

 

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem przy pomocy formularzy PIT-36 oraz PIT-36L, powinni rozważyć wykorzystanie możliwości programu PIT Pro 2018/2019. Aplikacja ta znacząco ułatwia bezbłędne wypełnianie obowiązujących deklaracji wraz z załącznikami, a sama procedura przesłania gotowego dokumentu na serwery Ministerstwa Finansów zajmuje zaledwie kilka chwil. Postaw na sprawdzone rozwiązania PIT PRO 2018/2019!

  

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś! 

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wspólne rozliczenie z dzieckiem