Obligacje rządów i firm mogą być już przewartościowane
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Obligacje rządów i firm mogą być już przewartościowane

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

79 % spośród 600 inwestorów i analityków brytyjskich posiadających CFA i uczestniczących w tworzeniu CFA UK Valuations Index odpowiedziało w IV kwartale 2013 r., że rządowe obligacje są przewartościowane. W III kwartale twierdziło tak 73% z nich. Państwowe papiery dłużne rynków rozwiniętych są według ekspertów najbardziej przewartościowanym aktywem na świecie. Dokładnie 67 % – 3 pkt. % więcej niż w poprzednim kwartale - uważa, że podobnie jest z obligacjami korporacyjnymi.

Warto podkreślić, że taka opinia panuje, pomimo, że ubiegły rok był dla obligacji najgorszym okresem od 2008 r. i jednym z czterech od 1990 r. w którym papiery te przyniosły stratę. Stało się tak po zapowiedziach amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) co do stopniowego wygaszania programu skupu rządowych papierów dłużnych. W 2013 r. Barclays U.S. Aggregate Bond Index poszedł w dół o 2 %, podczas gdy akcyjny indeks S&P500 wzrósł o 25 %. World Government Bond Index Fund w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanurkował o 3,3 %, kiedy to akcyjny MSCI World Index wzrósł o 31,5 %.

Szef brytyjskiego oddziału CFA Institute Will Goodhart podkreśla, że w IV kwartale 2013 r. nastąpiła znacząca zmiana w postrzeganiu sytuacji rynkowej przez ekspertów uczestniczących w badaniu. – Jeszcze w III kwartale 2013 r. większość uważa, że zmierzamy w stronę normalizacji sytuacji na rynkach. Teraz większość jest zdania, że aktywa rynków rozwiniętych, w tym obligacje rządowe i korporacyjne, są mocno przewartościowane na skutek luźnej polityki pieniężnej banków centralnych – powiedział Goodhart w podsumowaniu wyników badania.

Niemal wszyscy eksperci spodziewają się, że dosłownie w najbliższych tygodniach powinien rozpocząć się proces podnoszenia stóp procentowych przez banki centralne krajów rozwiniętych. – Jest pewne, że wtedy rentowności obligacji będą rosły, a więc ich cena będzie spadać. Należy jednak pamiętać, że jej zmiana jest ograniczona na skutek powolnego wzrostu gospodarczego, niskiej inflacji oraz wycofywania się przez Fed z programu skupu papierów dłużnych – mówi Meg McClellan, główny strateg rynków obligacji w JPMorgan Asset Management.

Z kolei obligacjom korporacyjnym nie pomogą z pewnością ostatnie przypadki bankructw dużych przedsiębiorstw w Rosji i Brazylii.

W jaki sposób ochronić kapitał przed wzrostem rentowności obligacji? - Jednym z rozwiązań jest zainwestowanie w “krótsze” papiery, czyli o wczesnym terminie wykupu. Są one mniej wrażliwe na wzrosty stóp procentowych. Dobrze sprawdzą się tutaj 1-5-latki – uważa Bill Gross zarządzający funduszem Pimco Total Return.

Gross ostrzega jednak przed niespodziewanymi wydarzeniami, które mogą w tym roku zaskoczyć inwestorów i obniżyć cenę obligacji. – Fed może przyspieszyć zakończenie programu skupu aktywów lub dość dynamicznie podnieść stopy procentowe. Być może ujawnią się problemy ekonomiczne Chin czy Japonii – wymienia Gross.

Jednak nie wszyscy eksperci są tak negatywnie nastawieni do obligacji u progu 2014 r. – Ograniczenie skupu długu przez Fed i wzrosty stóp procentowych są już w cenach obligacji. Pamiętajmy, że rynek inwestycyjny działa szybko i antycypuje przyszłość – przestrzega Matt Freund, zarządzający funduszami emerytalnymi w firmie USAA.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przeceniony fundusz obligacji korporacyjnych – czy to okazja?