O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca wybierając...
http://sxc.hu/

O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca wybierając leasing

Szacuje się, że co trzecia inwestycja na rynku ruchomości finansowana jest z leasingu, a tylko w ostatnich trzech latach pomógł on sfinansować inwestycje o wartości 50 mld złotych. Który jednak rodzaj leasingu wybrać i o czym należy pamiętać?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Operacyjny czy finansowy?

Polski przedsiębiorca ma do wyboru dwa rodzaje leasingu: operacyjny oraz finansowy. Ze względu na korzyści podatkowe zdecydowanie częściej wybierany jest leasing operacyjny. W koszty uzyskania przychodu firmy można bowiem wrzucić praktycznie wszystkie wydatki związane z leasingiem. Im wyższe zaś koszty, tym niższe zobowiązanie wobec fiskusa. Przedsiębiorca decydujący się na ten rodzaj leasingu może wliczyć w koszty zarówno opłatę pobieraną przy zawarciu umowy leasingu, całą ratę leasingową, prowizję oraz opłaty manipulacyjne, jak i koszty związane z codziennym użytkowaniem rzeczy.

>>>Przedsiębiorco! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2011<<<

Inną zaletą leasingu operacyjnego jest fakt, że pozwala on zminimalizować koszty początkowe. Podatek VAT jest naliczany stopniowo, osobno od każdej z zapłaconych rat leasingowych. Jakie są natomiast korzyści z leasingu finansowego?

Dla nowicjuszy

Leasing finansowy to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w działalności gospodarczej. W wielu bowiem przypadkach nie mają oni jeszcze własnych środków przeznaczonych na finansowanie firmy. Chętnie wybraliby leasing operacyjny, lecz banki traktują nowicjuszy z dużą rezerwą.

Z pomocą przychodzą im na szczęście firmy leasingowe, które są bardziej wyrozumiałe i dość chętnie finansują takich przedsiębiorców. W przypadku leasingu finansowego w koszty uzyskania przychodu można zaliczyć odpisy amortyzacyjne i codzienne koszty użytkowania. Przedsiębiorcy nie mogą jednak wliczyć w koszty całej raty leasingowej, a jedynie odsetki od takiej raty. Leasing finansowy ma jednak inną zaletę.

Przywilej leasingu finansowego

Przedsiębiorcy decydujący się na leasing finansowy mogą skorzystać z atrakcyjnej pod względem podatkowym jednorazowej amortyzacji. Z opcji tej mogą skorzystać firmy rozpoczynające działalność oraz tzw. mali podatnicy (czyli przedsiębiorstwa o rocznych przychodach do 1 mln 200 tyś. Euro), których przedmiotem leasingu jest auto ciężarowe.

Leasing operacyjny i finansowy różnią się także pod względem czasu, na jaki zawierane są umowy. Przedsiębiorca decydujący się na leasing operacyjny zobowiązuje się, że umowa będzie trwała minimum 40 proc. czasu amortyzacji środka trwałego. Oznacza to, że samochód osobowy musi być leasingowany, co najmniej dwa lata. Obowiązujące przepisy nie wskazują jednak minimalnego okresu trwania umowy leasingowej. Określa to przedsiębiorca i firma leasingowa.

Już od kilkunastu lat firmy leasingowe finansują rozwój przedsiębiorstw w Polsce. Z różnych danych rynkowych wynika, że leasing operacyjny zdecydowanie wygrywa z finansowym - szacuje się, że z takiej formy finansowania korzysta około 80 proc. przedsiębiorców. Decyzja o wyborze między dwiema możliwościami uzależniona jest jednak od konkretnych potrzeb firmy.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec

logo-kancelaria-150

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a leasingiem