O cenach i prędkości internetu w Polsce
http://sxc.hu/
Money.pl

O cenach i prędkości internetu w Polsce

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z takimi statystykami plasujemy się na szarym końcu Unii Europejskiej. W krajach Wspólnoty z internetu, jak wynika z danych Eurostatu, korzysta 76 procent gospodarstw domowych. Tymczasem w krajach Beneluksu i sporej części Skandynawii, sieci używa 90 procent społeczeństwa.

- Polska goni pod względem penetracji szerokopasmowym dostępem do internetu Europę Zachodnią, jednak tempo jest mniejsze niż zakładaliśmy jeszcze kilka lat temu - komentuje Karol Wieczorek, kierownik do spraw komunikacji korporacyjnej w Netii. Twierdzi jednak, że zestawiając dane na ten temat z poszczególnych krajów, trzeba brać pod uwagę, iż w naszym wskaźniki dostępności łącza na stu mieszkańców zaniżane są przez wysoką średnią liczbę osób przypadającą na gospodarstwo domowe.

Drugim elementem zaniżającym polski wskaźnik jest spora liczba dostępów mobilnych, które często zastępują dostęp stacjonarny, który z kolei jest podstawą do wyliczenia penetracji w Unii Europejskiej.

Jednak warto wspomnieć i o tym, że ogromny odsetek tych, którzy dostępu do internetu nie mają, po prostu z sieci korzystać nie chce - to obecnie niemal 60 procent wśród osób offline.


- W 2012 roku w stosunku do roku poprzedniego zmalał odsetek gospodarstw, dla których powodem braku dostępu do internetu w domu były: brak technicznej możliwości podłączenia, dostęp do internetu z innego miejsca oraz zbyt wysokie koszty sprzętu - komentuje Joanna Trybuchowska, PR Manager Polskiego Badania Internetu.

- Osoby, które nie korzystają z internetu wskazują przede wszystkim na brak potrzeby, a nie bariery finansowe. To, czego przede wszystkim od zawsze brakuje w Polsce, to szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, które pokazywałyby, jak korzystanie z internetu poprawia jakość codziennego życia - komentuje Sławomir Pliszka, dyrektor do spraw badań Polskiego Badania Internetu.

Wciąż jednak ogromna liczba Polaków chciałaby korzystać z internetu, ale nie ma takiej możliwości. Tragiczna sytuacja jest zwłaszcza we wschodnich województwach - świętokrzyskim i lubelskim. Eksperci twierdzą, że w większości miejscowości, szerokopasmowy internet ma tam niewiele ponad 10 procent mieszkańców.

Nieco lepszy obraz wyłania się z danych Głównego Urzędu Statystycznego dla całej wschodniej części kraju. Szerokopasmowy dostęp ma tam obecnie ponad 60 procent gospodarstw domowych. To jednak wciąż najniższy odsetek w kraju. Mieszkańcy wschodnich województw równocześnie najrzadziej korzystają z internetu regularnie - taką częstotliwość deklaruje niewiele ponad 53 procent. Dla porównania, w części centralnej jest to ponad 61 procent osób.

Fatalną sytuację próbuje naprawić Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - Michał Boni zapowiedział, że do końca 2020 roku w kraju powstanie ponad 33 tysiące kilometrów nowych sieci internetu szerokopasmowego, a ponad sto tysięcy gospodarstw domowych otrzyma w tym czasie dofinansowanie. Plany są ambitne, zwłaszcza, że przepływność sieci ma wynosić 30 megabitów na sekundę na terenie całego kraju. Obecnie realizacja projektu idzie jednak mozolnie.

W niektórych częściach kraju internet to wciąż dobro luksusowe, a jeśli już mamy do niego dostęp, to łącza są bardzo wolne. Według danych Net Index, internet w Polsce pod względem szybkości jest dopiero czwarty od końca w całej Unii Europejskiej. Za nami są tylko Grecja, Cypr i Włochy.

Zgodnie z metodologią Net Index, krajowe łącza są w stanie osiągnąć maksymalną prędkość średnio na poziomie 13,4 megabita na sekundę. W Unii Europejskiej średnia wynosi niemal 20 megabitów na sekundę. Najszybsze łącza mają Luksemburczycy - to obecnie ponad 71 megabitów na sekundę.

Źródło: Net Index

Krajowy internet należy również do najdroższych w Europie. Zgodnie z danymi Net Index, za miesiąc dostępu do internetu musimy płacić niemal 19 dolarów, czyli około 60 złotych. Instytucja wyliczyła, że kwota ta stanowi ponad 1,6 procent wartości PKB na osobę, co daje szósty, najdroższy wynik w Unii Europejskiej. Najtaniej mają Luksemburczycy. Miesięczny abonament kosztuje tam co prawda średnio ponad 54 dolary miesięcznie, jednak ta kwota to zaledwie 0,6 procent wartości PKB na osobę.

- Oczywiście względne koszty dostępu do internetu w Polsce nadal są mniej korzystne w porównaniu z Europą Zachodnia. Jednak i u nas na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować wyraźny spadek cen usług lub polepszenie parametrów łączy za tę sama cenę - komentuje Sławomir Pliszka. Zwraca też uwagę na znaczenie rosnącego rynku internetu bezprzewodowego. - Już za 10-30 złotych miesięcznie można korzystać z internetu w komórce. Tanieje także sam sprzęt - za kilkaset złotych można mieć tablet, za tysiąc-półtora laptop, a smartfona za złotówkę.

Na koniec minionego roku, z internetu mobilnego korzystało już ponad cztery miliony Polaków, czyli 10,6 procent wszystkich użytkowników - wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Głównymi dostawcami byli operatorzy sieci ruchomych - P4, Polkomtel, PTC oraz PTK Centertel, koncentrujący blisko 95 procent udziałów w sektorze.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Internet mobilny rośnie u nas jednak dużo wolniej niż średnio w Europie. W ciągu 12 miesięcy od kwietnia 2012 roku, najniższy przyrost udziału odsłon mobilnych w ruchu internetowym odnotowano na Białorusi (34 procent), na Litwie (81 procent) oraz właśnie w Polsce (wzrost o 87 procent), wynika z danych Gemiusa, międzynarodowego ośrodka badania internetu. Na pozostałych rynkach wzrost liczby odsłon dokonywanych za pośrednictwem urządzeń przenośnych wyniósł między 100 a 200 procent.


Maciej Rynkiewicz
Money.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W sieci kwitnie handel danymi osobowymi