Nowa definicja samochodu osobowego od 2013 roku - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Nowa definicja samochodu osobowego od 2013 roku
Redakcja
http://sxc.hu/

Nowa definicja samochodu osobowego od 2013 roku

Podziel się tym artykułem:   

Za niecałe dwa lat zmieni się definicja samochodu osobowego dla rozliczenia podatku dochodowego. Przyczyną jej wprowadzenia jest konieczność dostosowania ustawy o PIT i CIT do ostatnich nowelizacji ustawy o VAT.

W grudniu 2010 roku Sejm przyjął ustawę ograniczającą możliwość odliczenia VAT-u od samochodu firmowego. Od nowego roku, obowiązuje przepis, mówiący, że prawem do pełnego odliczenia VAT-u jest objęty zakup samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, jeżeli ze świadectwa homologacji producenta lub świadczenia importera takiego auta wynika, że nie są to samochody osobowe.  


Samochód osobowy w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych z 2007 roku, jak również zgodnie ze zmienioną treścią ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw, to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Wśród wyjątków wymienia się m.in. pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym.


O tym, czy pojazd może zostać zakwalifikowany jako specjalny, będzie decydować świadectwo homologacji albo decyzja zwalniająca z uzyskania homologacji lub inne dokumenty wymienione w przepisach o VAT. Samochodem osobowym nie będzie na przykład inny pojazd samochodowy, w którym liczba miejsc (siedzeń) wraz z miejscem dla kierowcy wynosi 3 lub więcej, a ponadto dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.


Jeżeli w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji pojazdy nie będą posiadały określonej dopuszczalnej ładowności albo liczby miejsc, będą uznawane za samochody osobowe.
Zmieniona definicja wejdzie w życie za niecałe dwa lata. Od początku 2013 roku będzie obowiązywać w ustawach o podatkach dochodowych.

Podziel się tym artykułem: