Niemal 40 proc. Polaków ma problem ze spłatą rat kredytu...
sxc.hu
ING Bank Śląski

Niemal 40 proc. Polaków ma problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Kryzys daje się we znaki naszym kieszeniom

Sytuacja taka ma przyczynę w trwającym kryzysie - blisko 40 procent Polaków przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy pogorszył się stan ich finansów. Badanie przeprowadzone na zlecenie ING Bank Śląski w dwunastu krajach europejskich wykazało, że skutki depresji ekonomicznej jeszcze mocniej niż w Polsce odczuli w ostatnim kwartale obywatele Włoch (60 procent), Hiszpanii (54 procent) oraz Francji (51 procent). Najmniej ucierpieli Niemcy – tylko 32 procent z nich narzeka na gorszą sytuację. W związku z kłopotami materialnymi 29 procent Polaków rozważało przeprowadzkę do rodziny lub znajomych – zdecydowało się na taki krok ostatecznie tylko 10 procent ankietowanych.

Polacy są gotowi do zmiany miejsca zamieszkania w celu wyższych zarobków

Najnowsza edycja „Finansowego Barometru ING ”została poświęcona rynkowi nieruchomości oraz kredytom hipotecznym i jest o tyle zaskakująca, że przynosi zmianę obrazu Polaków jako narodu mało mobilnego i przywiązanego do swoich miejsc zamieszkania. Ustalenia raportu wskazują, że co trzeci Polak byłby gotów zmienić adres dla poprawy swojej sytuacji zawodowej. Większą mobilność deklarują tylko Rumunii (38 procent). Najmniej skłonni do zmiany miejsca zamieszkania są Luksemburczycy (12 procent).

Niemal 2/3 Polaków posiada własne lokum lub jest jego współwłaścicielem

Z ustaleń „Finansowego Barometru ING” wynika, że właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania jest 56 procent Polaków. 18 procent wynajmuje mieszkanie, a 15 mieszka u rodziny lub u znajomych i nie płaci czynszu. Prawie 40 procent badanych w naszym kraju spodziewa się wzrostu cen nieruchomości w najbliższym czasie – wśród nich najczęściej najemcy lokali (51 procent) oraz warszawiacy (47 procent). W Polsce stosunkowo popularna jest pomoc w zakupie mieszkania – otrzymała ją co trzecia kupująca osoba. W kosztach zakupu partycypują najchętniej rodzice (84 procent) lub dziadkowie (14 procent), przy czym w połowie przypadków udział w nabyciu lokum jest niewielki. Tylko 22 procent kupujących przyznało, że otrzymało większą część lub całość kwoty potrzebnej do kupna nieruchomości.

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także