Niemal 2/3 Polaków woli papierową fakturę od...
http://sxc.hu/
PKPP Lewiatan

Niemal 2/3 Polaków woli papierową fakturę od elektronicznej

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wygodna e-faktura

Jak wskazują badania opinii publicznej, zrealizowane na zlecenie PKPP Lewiatan, o e-fakturach słyszało 88 procent Polaków. 42 procent społeczeństwa otrzymuje faktury w wersji elektronicznej od usługodawców i aż 92 procent osób jest zadowolonych z tego rozwiązania. Powody, dla których zdecydowali się na e-fakturę, to wygoda – otrzymanie i opłacenie dokumentu przez Internet (54 procent badanych), oszczędność czasu - krótszy czas otrzymania faktury za zrealizowaną usługę (42 procent badanych) oraz ochrona środowiska (32 procent badanych). Do zalet dokumentów elektronicznych należą także: bezpieczeństwo danych, łatwość przechowywania i niskie ryzyko utraty dokumentu.

Ciężko przezwyciężyć długoletnie przyzwyczajenia Polaków

Mimo niewątpliwych korzyści, jakie daje e-faktura, Polacy pytani o to czy chcieliby otrzymywać rachunki za usługi w wersji elektronicznej, odpowiadają przecząco. Aż 59 procent badanych nie chce otrzymywać e-faktur - mówi Jakub Wojnarowski, zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan. - Przechodzenie Polaków na e-faktury utrudniają wieloletnie przyzwyczajenia i nieufność w stosunku do nowoczesnych i bezpiecznych rozliczeń elektronicznych. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii „Wybieram e-faktury", niechętni dotąd konsumenci, ale także przedsiębiorcy, przekonają się do tego rozwiązania - dodaje.

E- faktura korzystna dla środowiska naturalnego

Jeśli wszystkie faktury w Polsce wystawialibyśmy na papierze z pierwotnej celulozy, to podczas jego produkcji  zanieczyszczeniu ulegałoby ponad 6,5 miliarda litrów wody i zużywane byłoby około 120 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej (czyli tyle, ile rocznie potrzebuje 58 tysięcy gospodarstw domowych). Korzystanie z faktur elektronicznych niesie więc za sobą wymierne skutki dla środowiska naturalnego - mówi Sławomir Brzózek, Prezes Fundacji Nasza Ziemia, która jest partnerem Kampanii.

E-faktura standardem od 2020 r.

Między innymi ze względu na ochronę środowiska, Komisja Europejska ustaliła wytyczne, zgodnie z którymi e-faktura ma się stać główną metodą fakturowania w Europie do 2020 roku. W Polsce, według różnych szacunków, jedynie 10 procent faktur ma formę elektroniczną, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 procent. Pod względem popularności e-faktur jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, za takimi krajami jak Bułgaria, Rosja czy Rumunia.

Wierzymy, że połączenie sił przedsiębiorstw, upowszechniających e-fakturę oraz doświadczenia eksperckiego Konfederacji Lewiatan przyczyni się do popularyzacji e-faktury w Polsce. Dzieląc się dobrymi praktykami chcemy zachęcić do faktur elektronicznych zarówno konsumentów, jak i firmy - mówi Jakub Wojnarowski z Konfederacji Lewiatan.

Czym dokładnie jest e-faktura?

E-faktura to elektroniczny odpowiednik faktury papierowej, zawierający te same dane. Może być ona przekazywana e-mailem, w systemach bankowości elektronicznej lub udostępniana na portalu internetowym. Według obowiązujących przepisów, wystawca elektronicznej faktury zobowiązany jest do zapewnienia autentyczności jej pochodzenia, integralności oraz czytelności.

E-faktury przewyższają faktury papierowe pod wieloma względami - ryzyko utraty lub zgubienia dokumentu elektronicznego jest niższe, czas oczekiwania na rachunek  jest krótszy. Aplikacje do elektronicznych płatności e-faktur pozwalają natomiast na bezpośrednie logowanie się do serwisu płatności elektronicznych, dzięki czemu nie trzeba przepisywać numeru konta czy kwoty. E-faktury zapewniają także większe bezpieczeństwo ochrony danych.

W ramach działalności Komisji Europejskiej prowadzone są działania mające na celu opracowanie paneuropejskiego modelu danych i wymiany e-faktur, zarówno pomiędzy podmiotami biznesowymi (B2B), jak i administracją publiczną (B2G).

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Papierowe faktury można przechowywać w wersji elektronicznej