Nieliczni nie muszą płacić podatków od swoich zarobków
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nieliczni nie muszą płacić podatków od swoich zarobków

Kwota wolna od podatku od 6 lat pozostaje zamrożona

W Polsce tzw. „kwota wolna od podatku” w PIT dla osoby fizycznej wynosi 3091 zł rocznie. Tak więc w znacznej większości powyższego limitu dochodów nie przekraczają jedynie okazjonalnie dorabiający studenci lub uczniowie. Praktycznie ta granica nie uległa zmianie od 6 lat, poza skromnym podniesieniem o 2 zł w 2009 r. z 3089 zł do aktualnie obowiązującej kwoty. Oznacza to, że przez cały ten okres próg zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym pozostał zamrożony. Jak wskazuje posłanka Barbara Bartuś w interpelacji nr 25261, w porównaniu do innych państw Wspólnoty jest to kwota co najwyżej skromna, ponieważ np.:

  • w Finlandii zapłacić PIT muszą podatnicy, którzy w poszczególnym roku uzyskują dochód wyższy niż kwota 15,6 tys. euro, a więc około 65,8 tys. zł,
  • w Wielkiej Brytanii ten limit wynosi około 41,3 tys. zł,
  • a Austrii 45,1 tys. zł.


Bartuś argumentuje, że powyższe kraje uważają za błędne opodatkowywanie podatników o niskich zarobkach. Powodem takiego stanu rzeczy jest założenie, że nieopłacalne jest nakładanie na obywateli danin publicznych, które następnie wrócą do ich kieszeni w postaci pomocy socjalnej. Dodatkowo podkreśla, że w Polsce kwota zwolniona z opodatkowania jest znacznie niższa od wysokości rocznego dochodu osób upoważnionych do skorzystania z tego rodzaju świadczenia.

Obciążenie składkami i podatkiem pensji minimalnej

Oprócz tego posłanka zwraca uwagę na duże obciążenia wynagrodzenia najmniej zarabiających Polaków składkami ZUS oraz PIT-em. W 2012 r. pensja minimalna w naszym kraju wynosiła 1500 zł brutto. Natomiast w Irlandii 8,65 euro na godzinę, a więc około 1500 euro miesięcznie. Z tego nad Wisłą pracownik otrzymał „na rękę” 1112 zł netto (74 proc. kwoty brutto), a na Zielonej Wyspie 1452 euro (97 proc. kwoty brutto). Takie rozwiązanie znacznie ogranicza zjawisko szarej strefy w Irlandii, ponieważ nielegalne zatrudnienie jest nieopłacalne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Nikłe szanse na zwiększenie kwoty wolnej od podatku

W ostatnich miesiącach Twój Ruch postulował podwyższenie limitu kwoty wolnej podatku o 100 proc., do wysokości około 6240 zł rocznie. W tym celu nawet złożono odpowiedni projekt ustawy w sejmie. Jednak podczas debaty nad nim posłowie koalicji rządzącej co prawda przyznali, że limit zwalniający z opodatkowania jest niski, ale jego podwyższenie ograniczyłoby wpływy do budżetu państwa w wysokości około 13 mld zł, a samorządów o około 6 mld zł. Oznacza to, że w głosowaniu za 2 tygodnie projekt najprawdopodobniej zostanie odrzucony.

Ponadto Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na powyższą interpelację wskazuje, że Unia Europejska nie wymaga od poszczególnych państw harmonizacji przepisów w zakresie podatku dochodowego, a więc Polska może suwerennie kształtować swoją politykę podatkową. Dlatego porównywanie kwot wolnych od podatku obowiązujących w poszczególnych krajach nie daje pełnego obrazu faktycznych obciążeń podatkowych. W Polsce, pomimo stosunkowo niskiej kwoty wolnej od opodatkowania w stosunku do innych krajów, przeciętne obciążenie dochodu (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne) stawką efektywną w 2012 r. wynosiło:

  • 6,91 proc. w pierwszym przedziale dochodu (stawka 18 proc. - do kwoty 85 528 zł) ,
  • 16,17 proc. w drugim przedziale dochodu (stawka 32 proc. - powyżej 85 528 zł).


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także