Niektórym przedsiębiorcom grożą grube grzywny! Jeśli...
Quinn Dombrowski/http://skroc.pl/7edbe/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/b0be5
Podatnik.info

Niektórym przedsiębiorcom grożą grube grzywny! Jeśli natychmiast nie złożą PIT za 2015 rok

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nie płać kary. Skorzystaj z e-Deklaracje


Jeżeli przedsiębiorca, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt ewidencjonowany, do końca stycznia 2016 roku nie rozliczy się z fiskusem, jest zagrożony gigantyczną karą. Jak nie trudno się domyślić, do końca okresu rozliczeniowego pozostało już zaledwie kilka dni.


Zgodnie z ustawą, spóźnialski podatnik jest zagrożony karą grzywny w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kluczowa w tej kwestii jest wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2016 roku, która wynosi 1850 złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, że przedsiębiorczy ryczałtowiec może przymusowo zapłacić fiskusowi minimum 185 złotych kary, a maksymalnie nawet 37 tysięcy złotych.


Ale nie warto martwić się na zapas, tylko jak najszybciej wypełnić deklarację PIT-28 przeznaczoną tylko dla ryczałtowców. Aby podatnik uniknął przykrych konsekwencji, wystarczy rozliczyć PIT za 2015 rok za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jak to zrobić przez internet? Przecież to najszybszy sposób!


PIT online za 2015 rok przez portal podatkowy


Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info, który w pełni współpracuje z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.


Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej. Jeśli wypełnienie PIT za 2015 rok ma zająć zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu, to nie warto się zastanawiać.


Sprawdź, jaką stawkę podatku zapłacisz


Przypominamy, że wysokość podatku oblicza się od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania. Z kolei wysokość stawek ryczałtu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc zapłacimy podatek w wysokości:

  • 20 proc. – np. od przychodów uzyskanych z działalności w zakresie określonych wolnych zawodów,
  • 17 proc. – od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych, m.in. wynajmu samochodów osobowych, hoteli, pośrednictwa w handlu hurtowym,
  • 8,5 proc. – od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.,
  • 5,5 proc. – od przychodów m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 3 proc. – od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ryczałtowcu, czas nagli? To nie powód, aby nie pamiętać o swoich przywilejach! Te ulgi możesz odliczyć!