Niektórym przedsiębiorcom grożą grube grzywny! Jeśli...
Quinn Dombrowski/http://skroc.pl/7edbe/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/b0be5
Podatnik.info

Niektórym przedsiębiorcom grożą grube grzywny! Jeśli natychmiast nie złożą PIT za 2015 rok

Nie płać kary. Skorzystaj z e-Deklaracje


Jeżeli przedsiębiorca, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt ewidencjonowany, do końca stycznia 2016 roku nie rozliczy się z fiskusem, jest zagrożony gigantyczną karą. Jak nie trudno się domyślić, do końca okresu rozliczeniowego pozostało już zaledwie kilka dni.


Zgodnie z ustawą, spóźnialski podatnik jest zagrożony karą grzywny w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kluczowa w tej kwestii jest wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2016 roku, która wynosi 1850 złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, że przedsiębiorczy ryczałtowiec może przymusowo zapłacić fiskusowi minimum 185 złotych kary, a maksymalnie nawet 37 tysięcy złotych.


Ale nie warto martwić się na zapas, tylko jak najszybciej wypełnić deklarację PIT-28 przeznaczoną tylko dla ryczałtowców. Aby podatnik uniknął przykrych konsekwencji, wystarczy rozliczyć PIT za 2015 rok za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jak to zrobić przez internet? Przecież to najszybszy sposób!


PIT online za 2015 rok przez portal podatkowy


Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info, który w pełni współpracuje z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.


Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej. Jeśli wypełnienie PIT za 2015 rok ma zająć zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu, to nie warto się zastanawiać.


Sprawdź, jaką stawkę podatku zapłacisz


Przypominamy, że wysokość podatku oblicza się od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania. Z kolei wysokość stawek ryczałtu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc zapłacimy podatek w wysokości:

  • 20 proc. – np. od przychodów uzyskanych z działalności w zakresie określonych wolnych zawodów,
  • 17 proc. – od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych, m.in. wynajmu samochodów osobowych, hoteli, pośrednictwa w handlu hurtowym,
  • 8,5 proc. – od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.,
  • 5,5 proc. – od przychodów m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 3 proc. – od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także