Nie wszystkie fundacje mogą przyjąć 1% - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika
Nie wszystkie fundacje mogą przyjąć 1%
Redakcja
WWF
WWF

Nie wszystkie fundacje mogą przyjąć 1%

Podziel się tym artykułem:   

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy podatnik wykazujący należny podatek w rocznym zeznaniu, może udzielić finansowego wsparcia wybranej fundacji. Jednak nie wszystkie organizacje mogą przyjąć 1% podatku. 

Od 1 stycznia 2004 roku istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz wybranej fundacji, co jest zgodne z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zanim jednak wykonasz rozliczenie PIT, upewnij się, które fundacje można wspomóc w taki sposób.


Kto może przyjąć 1% podatku?


Aby fundacja mogła otrzymać finansowe wsparcie od podatników, musi trafić na oficjalną listę publikowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. By się tam dostać, należy spełnić kilka warunków. Głównym jest uzyskanie statusu pożytku publicznego. Zgodnie z aktualnymi danymi w 2015 roku ponad 8000 fundacji zostało upoważnionych do przyjęcia 1% podatku pochodzącego od podatników.


Tylko od ciebie zależy, jaką organizację zechcesz wspomóc. Może to być fundacja zajmująca się ochroną przyrody, np. WWF. Ta organizacja pożytku publicznego od początku swojej działalności za misję postawiła sobie m.in. ratowanie zwierząt zagrożonych wyginięciem. Równie dobrze możesz wspomóc fundacje działające na rzecz bezdomnych zwierząt czy osób niepełnosprawnych.


Jak przekazać 1% podatku?


Aby móc przekazać 1% podatku, należy wykonać rozliczenie PIT i złożyć je w terminie. Osoby składające deklaracje: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38 mają czas do 30 kwietnia. W przypadku deklaracji PIT-28, termin jej składania minął 31 stycznia.


Przy wypełnianiu formularza, istotne znaczenie ma uzupełnienie rubryki dotyczącej wniosku o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zależności od tego, jaką deklarację składasz, musisz wypełnić odpowiednie pozycje – dotyczące numeru KRS i wysokości przekazywanej kwoty. W przypadku:

  • PIT-36 – będzie to poz. 308 i 309,
  • PIT-36L – będzie to poz. 94 i poz. 95,
  • PIT-37 – będzie to poz. 131 i 132,
  • PIT-38 – będzie to poz. 57 i poz. 58.


Dodatkowo możesz uzupełnić rubryki związane z opisaniem celu szczegółowego oraz podaniem danych ułatwiających kontakt z podatnikiem.


Wypełnij PIT szybciej z programem


Nie musisz obawiać się, że wypełnianie deklaracji wraz z uzupełnieniem pozycji o przekazanie podatku zajmie wiele czasu. Możesz go skrócić do minimum, pobierając program PIT. Dostępny jest m.in. na stronach www wielu organizacji pożytku publicznego.


Uruchamiając program PIT, możesz liczyć na szybsze wypełnienie formularza. Wszystkie dane rachunkowe wyliczane są automatycznie, co pozwala na zmniejszenie ryzyka błędów. Ponadto numer KRS wybranej organizacji także pojawia się automatycznie.

Podziel się tym artykułem: