Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Nie będzie kar za dwa lub trzy dni spóźnienia z PIT-em
Redakcja
http://sxc.hu/

Nie będzie kar za dwa lub trzy dni spóźnienia z PIT-em

Podziel się tym artykułem:   

Urzędy skarbowe nie uznają dat na stemplach prywatnych firm pocztowych. Znaczenie ma jedynie pieczątka Poczty Polskiej. Jak wynika z wypowiedzi członków Ministerstwa Finansów, odpowiadają za to przestarzałe przepisy.

Obowiązująca ordynacja wyborcza ogranicza prawo dostarczania listów do Poczty Polskiej, stanowiącej wyrokiem sądu urząd państwowy. Nie uwzględnia zatem istnienia i funkcjonowania prywatnych firm oraz kurierów. Zgodnie z zapisem, podatnik może za pośrednictwem Poczty Polskiej wysłać zeznanie nawet w ostatecznym, dopuszczalnym terminie, czyli 2 maja br. Z kolei w przypadku wysyłki realizowanej za pośrednictwem kurierów lub prywatnych firm przesyłkowych, podatnik musi zlecić dostarczenie formularza kilka dni wcześniej, gdyż w takiej sytuacji istotna jest wyłącznie data otrzymania zeznania rocznego przez urząd skarbowy (a nie dzień wysyłki).

Niemniej jednak, jak wynika z zapewnień urzędników MF, nie będzie stosować się kar wobec podatników w przypadku dwóch lub trzech dni spóźnienia z przesłaniem formularzy. 
W związku z pewnymi niedociągnięciami w zapisach, zawartych w ordynacji wyborczej, planowane jest wprowadzenie pewnych korekt w zakresie tego prawa. Zmiany przewidywane na rok 2013 mają zrównać pod względem prawa prywatne firmy z Pocztą Polską.

Za najczęstszy i jednocześnie najistotniejszy błąd uznaje się brak podpisu, bez którego PIT jest nieważny. Ponadto, często podatnicy popełniają błędy przy korzystaniu z ulgi internetowej, odliczając wydatki na kupno modemu czy instalację internetu. Do notorycznie lekceważonych lub wynikających z niewiedzy pomyłek zalicza się też wypełnianie zeznań podatkowych przy użyciu nieaktualnych formularzy pochodzących z ubiegłych lat. Nowe PIT-y, dla rozliczeń za 2010 r. zostały przygotowane i udostępnione przez resort finansów. 

Podziel się tym artykułem: