Nie zapomnij o kwocie przychodu za rok 2016 rozliczając...
pixabay.com
Redakcja

Nie zapomnij o kwocie przychodu za rok 2016 rozliczając się za 2017 rok

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Coraz więcej osób decyduje się na rozliczanie PIT przez Internet. Jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda na przekazanie deklaracji do urzędu. Żeby to zrobić, należy podpisać je elektronicznie. Istnieją dwa rodzaje podpisów, które to umożliwiają: weryfikowalne na podstawie ważnego kwalifikowanego certyfikatu (e-podpisy) i nieweryfikowalne takim certyfikatem. Ponieważ e-podpisy nie są zbyt popularne wśród osób fizycznych, większości z nas będzie dotyczyła druga metoda weryfikacji. Wypełniając PIT, powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych, które do niej posłużą: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP oraz kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu za poprzedni rok podatkowy. Informacje, które podamy w PIT, muszą zgadzać się z tymi, które posiada Ministerstwo Finansów. Tylko tak możliwe będzie potwierdzenie naszej tożsamości. W 2018 roku w celu weryfikacji deklaracji będziemy podawać kwotę przychodu, która znajduje się w formularzach zeznań podatkowych za rok 2016. Poniżej odpowiadamy na kilka związanych z nią pytań i wątpliwości.

Gdzie znajduje się kwota przychodu za rok 2016?

Dokumenty związane z rozliczeniami podatkowymi powinniśmy przechowywać przez co najmniej pięć lat. Sięgnijmy więc po PIT złożony rok temu (za rok podatkowy 2016) i poszukajmy w nim kwoty przychodu. Znajdziemy ją w następujących polach poszczególnych formularzy: - PIT-28 – poz. 45, - PIT-36 – poz. 90 lub 141, jeśli podatnik występuje jako małżonek, - PIT-36L – poz. 13 lub poz. 18, - PIT-37 – poz. 64 albo poz. 95. jeśli podatnik występuje jako małżonek, - PIT-38 – poz. 24, - PIT-39 – poz. 20.

Co zrobić, jeśli nie znam kwoty przychodu za 2016?

Jeśli nie posiadamy kopii PIT za rok 2016 i nie zapisaliśmy deklaracji w postaci elektronicznej, nie wszystko jest stracone. W takiej sytuacji możemy odwiedzić osobiście urząd skarbowy. Po okazaniu dowodu uzyskamy informację o przychodzie osiągniętym w poprzednich latach. Możemy również uzyskać kopię zeznania, niezależnie od tego, czy złożyliśmy je w formie papierowej, czy elektronicznej.

Co zrobić, jeśli w 2016 złożyłem więcej niż jedną deklarację?

Zdarza się, że przy rozliczeniu rocznym podatnicy wysyłają więcej niż jedną deklarację. Wówczas w następnym roku podatkowym do identyfikacji potrzebna będzie tylko jedna z tych kwot. Nie ma znaczenia, którą wybierzemy. Błędem będzie natomiast sumowanie przychodów z różnych druków PIT. Należy wybrać tylko jedną deklarację i znajdującą się na niej kwotę.

Jaką kwotę przychodu wpisać, jeśli w 2017 nie składałem PIT?

W niektórych przypadkach zeznania podatkowego nie składa się wcale - m.in. w sytuacji, w której uzyskano wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania (np. zasiłki, odszkodowania i zadośćuczynienia). Jeśli za poprzedni rok podatkowy nie złożono żadnego zeznania, w celu autoryzacji wysyłki deklaracji trzeba będzie wpisać: 0 (słownie: zero). Dotyczy to również osób, które w 2018 roku rozliczają PIT po raz pierwszy w życiu.

Co w przypadku korekty zeznania za 2016?

Jeśli zeznanie za 2016 rok było korygowane, przez co zmieniła się kwota przychodu, przy autoryzacji trzeba będzie posłużyć się kwotą znajdującą się na korekcie, nie na pierwszej złożonej deklaracji.

Jaką kwotę przychodu za 2016 podać, jeśli rozliczałem się z małżonkiem?

Osoby, które rozliczają się jako małżeństwo, nie sumują swoich przychodów. Do weryfikacji zeznania potrzebna będzie im własna kwota przychodów. Podawanie łącznej kwoty będzie błędem.

Czy kwotę przychodów za 2016 rok trzeba zaokrąglić?

Kwotę przychodów powinniśmy przepisać z deklaracji dokładnie w takiej postaci, w jakiej się tam znajduje, łącznie z groszami. Częstym błędem osób składających e-deklaracje jest zaokrąglanie jej do dziesiątek groszy lub pełnych złotówek, jednak nie pozwala to na prawidłową weryfikację.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Tarcza antyinflacyjna 2023 – co się zmieni?