Nie wierz opiniom w sieci
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Nie wierz opiniom w sieci

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Internet stał się głównym źródłem informacji o produktach i usługach. To tam, przed dokonaniem zakupu, najpierw zbieramy dane na jego temat. Przeglądamy fora internetowe, portale społecznościowe, blogi i strony firm. W decyzji o zakupie produktu czy skorzystaniu z usługi pomagają nam inni użytkownicy. Nic w tym dziwnego. Od zawsze zasięgaliśmy porady. Przed dominacją internetu, wsparcia przy zakupach szukaliśmy wśród rodziny i bliskich. Internet nieco ułatwił sprawę, ale też ją skomplikował. Owszem, przepełniony jest różnego rodzaju opiniami, co pozwala wyrobić sobie zdanie na temat produktów, ale opinie te nie do końca są prawdziwe…

Podyskutuj o produkcie

Interes zwąchali marketingowcy. Bo skoro użytkownicy dyskutują o konkretnej marce czy konkretnym produkcie w sieci, to jest to idealna okazja do wzmocnienia wizerunku marki, a nawet poprawy jej wizerunku. Tak zrodził się buzz marketing, zwany marketingiem szeptanym. Polega on na dawaniu klientom tematów do rozmów, pobudzaniu dyskusji zarówno na temat wad, jak i zalet konkretnego produktu czy usługi. Można to zrobić przez zorganizowanie ciekawego konkursu, przeznaczenie konkretnego produktu do testu czy oceny użytkowników. Celem jest wywołanie szumu wokół marki. – Marketing szeptany jest często stosowany głównie na forach dyskusyjnych, blogach i na portalach społecznościowych. Marketing szeptany to dobre narzędzie, które odpowiednio i profesjonalnie wykorzystane może przynieść spore korzyści – twierdzi Estera Podobińska, specjalistka ds. marketingu i autorka bloga o marketingu internetowym. Buzz marketing jest cenioną formą promocji, przydaje się także samym użytkownikom, szukającym opinii w sieci. Niestety wiele firm, oferujących buzz marketing, nie potrafi odpowiednio korzystać z tego narzędzia.

Manipulowane opinie

Obok firm profesjonalnie zajmujących się buzz marketingiem, pojawia się wiele takich, które oferują prowadzenie takiej kampanii tylko z nazwy. W rzeczywistości nie zajmują się buzz marketingiem, a marketingiem szemranym. Jego działanie jest zgoła inne i z marketingiem szeptanym nie ma nic wspólnego. Firmy wynajmują szemraczy, których celem jest zamieszczanie jak największej ilości pozytywnych opinii w sieci na temat produktu czy usługi. Im więcej, tym lepiej. Pozytywne komentarze pojawiają się na forach internetowych, portalach społecznościowych, pod artykułami i newsami, na blogach. Zamiast dawać powód do rozmowy o produkcie, szemracze sami o nim dyskutują, oczywiście wyłącznie przedstawiając go w superlatywach. Oznacza to, że, zawierzając w decyzje o zakupie danego produktu znalezionym w sieci informacjom, możemy zostać przez szemraczy skutecznie zmanipulowani. Szemraczy można rozpoznać po adresie IP. Wielu nie fatyguje się, by ukrywać lub zmieniać swoje IP. Coraz więcej firm w swoich ofertach zamieszcza jednak informacje, że dysponuje możliwością ukrywania lub zmiany adresu IP, gwarantując w ten sposób profesjonalizm oferowanych usług. Niestety! Korzystając z ofert firm zajmujących się marketingiem szemranym, można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli użytkownicy zorientują się, że są oszukiwani i manipulowani, mogą na dobre stracić zaufanie do marki. – Marketing szemrany to popularna forma, jednak nie do końca etyczna i nie każda firma się tym zajmuje. Jeśli chodzi o firmy i marketing szemrany, to spotkałam się z dwiema postawami. Pierwsza to zainteresowanie takimi działaniami, gdyż firma chce za wszelką cenę wypromować swój produkt czy usługę. Druga to zdezorientowanie, ponieważ firma uważa takie techniki za oszustwo, ale ze względu na liczne oferty zachęcające do tego typu działań, powoli zaczyna zastanawiać się nad ich zastosowaniem. W związku z rozpowszechnieniem marketingu szemranego, spada zaufanie internautów do opinii wyrażanych na blogach, a także na forach – twierdzi Estera Podobińska.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy tradycyjne sklepy przechodzą do historii?