Nie musisz kupować nowej kasy fiskalnej, aby prawidłowo...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nie musisz kupować nowej kasy fiskalnej, aby prawidłowo oznaczyć towary na paragonie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Resort postanowił rozwiać liczne wątpliwości handlowców w odpowiedzi na interpelację poselską nr 20813. Dodatkowo przypomniano, że w ww. sprawie Minister Finansów wydał 12 września 2013 r. interpretację ogólną dotyczącą oznaczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi.

Zastosuj tę instrukcję i śpij spokojnie

Ministerstwo Finansów wskazuje, że podatnik zobowiązany jest do wyznaczenia takiej nazwy towaru lub usługi, która w jednoznaczny sposób umożliwi identyfikację przedmiotu transakcji. W tym celu sprzedawca:

  • nie musi stosować nazw szczegółowych dotyczących pojedynczych przedmiotów danego rodzaju lub poszczególnych cech konkretnego towaru lub usługi (np. barwa, pojemność, rozmiar),
  • nie powinien używać tego typu określeń (właściwych z reguły dla nazwy grupowania), jak: warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe. Zamiast nich należy stosować następujące nazewnictwo: pomidory, jabłka (dla grupy warzywa/owoce), chleb, bułka (dla grupy pieczywo), ser żółty, mleko (dla grupy nabiał), piwo, wino, wódka (dla grupy napoje alkoholowe), woda, sok (dla grupy napojów bezalkoholowych/soków).


Dodatkowo sprzedawca może stosować jedną nazwę towaru także w przypadku, kiedy są one oferowane w różnych cenach (np. różna cena danego towaru za kilogram). Wyjątek od powyższej reguły stanowi sytuacja, w której handlowiec oferuje towary objęte różnymi stawkami podatku VAT, np. pomidory suszone objęte 8-procentową stawką oraz pomidory na gałązce objęte 5-procentową stawką podatku.

Ponadto podatnikowi świadczącemu usługi przysługuje prawo przy określeniu ich nazwy do wykorzystania nazewnictwa używanego przez siebie przy sporządzaniu cennika.

Nie musisz kupować nowej kasy fiskalnej

Ministerstwo Finansów w opublikowanych 16 sierpnia 2013 r. wyjaśnieniach dotyczących „jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym” zauważa, że używana przez podatnika kasa rejestrująca (system kasowy) i jej możliwości techniczne (szczególnie w kontekście zakresu prowadzonej przez niego działalności) może mieć istotny wpływ na wymagania co do sposobu identyfikacji towarów i usług. Resort wskazuje, że brak możliwości technicznych będzie skutkować mniej szczegółowym prowadzeniem identyfikacji, czyli dostosowanym do funkcjonalności kasy fiskalnej używanej przez sprzedawcę, jeżeli wcześniej spełniała ona odpowiednie wymogi.

W ww. wyjaśnieniach Ministerstwo wyjaśnia, że „podatnicy użytkujący kasy, o których mowa w § 35 oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach, nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2 (rozdział ten obejmuje m.in. § 8, czyli przepis stanowiący o 'jednoznacznej identyfikacji', oraz § 9 tego rozporządzenia) stosują te przepisy odpowiednio˝.

Oznacza to, że sprzedawane towary lub usługi ewidencjonuje się na kasie fiskalnej w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, w sposób przystosowany do możliwości technicznych urządzenia. Ministerstwo wyjaśnia, że podatnik nie posiadający kasy o odpowiednich parametrach uniemożliwiających częstą zmianę asortymentu oferowanych towarów lub usług, powinien dostosować używane nazewnictwo do specyfiki prowadzonej działalności, zgodnie z § 36 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 r.

Przykład

Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach z 16 sierpnia 2013 r. podaje przykład kiosku. Podatnik prowadzący tego typu działalność przy użyciu prostej kasy rejestrującej (ze względu na specyfikę branży, oferującej klientowi liczną i różnorodną gamę towarów, który często kupuje pojedyncze produkty i wymaga szybkiej obsługi) będzie stosował przepis o jednoznacznej identyfikacji odpowiednio. Oczywiste jest bowiem, że taka osoba zapewni inny poziom szczegółowości nazwy towarów na paragonie niż podatnik prowadzący taką samą działalność, ale używający do ewidencji systemu komputerowego, np. korzystając z funkcji kodów kreskowych.

Ministerstwo Finansów nie wyda interpretacji ogólnej rozwiewającej obawy mikroprzedsiębiorców

Pomimo powyższych wyjaśnień resortu wielu przedsiębiorców obawia się, w jaki sposób organy skarbowe będą praktycznie stosować ww. przepisy. Poseł w interpelacji podkreśla, że wyjaśnienia udzielone przez Ministerstwo w kwestii ewidencjonowania towarów i usług w zależności od możliwości technicznych kasy fiskalnej stanowią tylko wskazówkę dla podatników i urzędników. Niestety nie posiadają one mocy ogólnej interpretacji podatkowej.

W chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie zamierza wydać interpretacji ogólnej w powyższej kwestii. Tak więc jeżeli zamierzasz w najbliższym okresie wyposażyć się w kasę fiskalną umożliwiającą jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów i usług, to warto dowiedzieć się komu przysługuje zwrot wydatków przeznaczonych na jej zakup.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nie musisz wymieniać kasy fiskalnej jeżeli prawidłowo ewidencjuje obroty!