Nie każda nagroda dla studenta jest zwolniona z podatku...
http://sxc.hu/
Tax Care

Nie każda nagroda dla studenta jest zwolniona z podatku dochodowego

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nagroda nagrodzie nierówna. Niektórzy studenci, otrzymujący nagrody za dobre wyniki lub znaczące osiągnięcia, nie zapłacą od tych środków podatku dochodowego. A inni – na przykład studenci szkół artystycznych – podatek zapłacą. Bo jak wynika z interpretacji podatkowych – nagrody są przyznawane na podstawie innych przepisów niż wskazane w ustawie.


Wyśrubowana średnia i konkursy


Swoje nagrody przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mogą na nie liczyć studenci szkół artystycznych, którzy nie tylko dobrze sobie radzą z nauką, ale też mogą się pochwalić osiągnięciami w sztuce. A więc tacy, którzy zaliczyli kolejny rok, wcześniej żadnego roku nie powtarzał, osiągnął średnią ocen od 4,5 do 5 i to w całym zaliczonym już okresie studiów, a na dodatek, a na dodatek został w czasie studiów laureatem konkursu ogólnopolskiego lub międzynarodowego lub ma inne, znaczące osiągnięcia.


Jak widać, warunki są mocno wyśrubowane, a poza tym na zdobyciu nagrody perypetie z nią związane się nie kończą. Zostaje jeszcze fiskus.


O tym, że jest problem z tymi nagrodami, świadczy fakt, że interpretacje podatkowe, dotyczące kwestii rozliczenia, są dość częste. Na dodatek ostatnio pojawiła się interpretacja zmieniająca wykładnię wydaną w czerwcu 2013 roku.
Wnioski o interpretacje są dość podobne – wnioskujący zwracają uwagę, że według art. 21 ust. 1 pkt 40, wole od podatku dochodowego są „świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawo o szkolnictwie wyższym”. A że – zdaniem wnioskujących – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego spełnia kryteria wspomnianej wyżej pomocy, powinna być z podatku dochodowego zwolniona.


Bo ustawa jest niewłaściwa


Odpowiedzi izb skarbowych na wnioski są także do siebie zbliżone. Zarówno Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 22 lipca tego roku (sygnatura IPTPB2/4511-298/15-2/AU), jak izba katowicka w wykładni z 8 lipca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-25/15/ASz) oraz Minister Finansów w interpretacji zmieniającej z 14 września (DD3.8222.2.374.2015.KDJ) mówią jednym głosem – nagroda jest opodatkowana.


Powód jest dość prosty – wspomniane w ustawie przepisy. W interpretacji zmieniającej resort finansów wyliczył, że zgodnie z prawem, zwolnienie świadczenia dla studentów z podatku jest możliwe wtedy, gdy spełnia ono następujące warunki:

  • otrzymane świadczenie musi być pomocą materialną,
  • pomoc materialna musi być przyznana na podstawie przepisów o systemie oświaty lub Prawa o szkolnictwie wyższym,
  • źródłem finasowania pomocy materialnej musi być budżet państwa, budżet jednostek samorządu terytorialnego lub środki własne szkół i uczelni,
  • beneficjentem pomocy materialnej musi być uczeń, student, uczestnik studiów doktoranckich lub osoba uczestnicząca w innych formach kształcenia.


Tymczasem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest na podstawie art. 7a ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a tym samym nie spełnia jednego z warunków wskazanych przez przepisy. I dlatego laureaci powinni od niej zapłacić podatek.


Zwolnienie byłoby lepsze


Trudno nie uznać racji resortu finansów i izb skarbowych, bo rzeczywiście o tej ustawie przepisy podatkowe nie wspominają. Trudno jednak także nie zauważyć, że nagroda ministra kultury rzeczywiście – co do sedna – stanowi wsparcie materialne dla wybijających się studentów. Szkoda więc, że zamiast przygotować projekt rozporządzenia, zwalniającego tę nagrodę z podatku dochodowego, resort finansów zajął się opracowaniem interpretacji zmieniającej.Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl


 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Środki dla studiujących dzieci – darowizna czy może rodzaj świadczenia od rodziców?