Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 313 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
NBP – niższe ceny transakcyjne na rynku wtórnym
KS
http://sxc.hu/
Emmerson

NBP – niższe ceny transakcyjne na rynku wtórnym

Podziel się tym artykułem:   

W ramach kwartalnych raportów NBP publikuje informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości. W najnowszej dostępnej analizie  dotyczącej I kwartału 2013 r. można zapoznać się m.in. z poziomem cen transakcyjnych. 

Szczególnie interesujący wydaje się poziom cen transakcyjnych mkw. mieszkania korygowany indeksem hedonicznym. Czym jest ten wskaźnik? Indeks cen hedonicznych to wskaźnik odzwierciedlający "czystą" zmianę cen, tj. oczyszczoną ze zmian jakościowych (np. wzrostu lub spadku udziału mieszkań droższych). Uwzględnia on zmiany jakości mieszkań próby badawczej w każdym z kwartałów, czym różni się od prostych wskaźników dynamiki takich jak średnia, czy mediana cen. Największym problemem ograniczającym możliwość powszechnego stosowania metod hedonicznych jest dostępność obszernych baz danych, zawierających opis poszczególnych atrybutów oraz lokalizacji konkretnej nieruchomości. Indeksy hedoniczne ceny mkw. mieszkań obliczane są przez NPB dla wybranych miast i dotyczą rynku wtórnego.

W I kw. 2013 r. we wszystkich sześciu miastach zaprezentowanych w omawianym opracowaniu odnotowany został spadek  poziomu cen transakcyjnych mkw. mieszkania na rynku wtórnym korygowany indeksem hedonicznym. Do jakich poziomów spadły zatem w ten sposób liczone ceny mkw. mieszkań? Najdroższa oczywiście jest Warszawa, ale i tam cena transakcyjna skorygowana indeksem hedonicznym spadła już wyraźnie poniżej poziomu 8 tys. zł. Analogiczna wartość w Krakowie zbliżyła się do poziomu 6 tys. zł/mkw. We Wrocławiu coraz bliżej do 5 tys. zł/mkw., a w Gdańsku zanotowany spadek sprowadził tę wartość w I kw. 2013 r. już poniżej tego pułapu. W stolicy Wielkopolski niewiele brakło z kolei do osiągnięcia poziomu 4 tys. zł/mkw. Zdecydowanie najtańszym miastem w gronie porównywanych pozostaje Łódź. W pierwszych miesiącach br. poziom cen transakcyjnych mieszkania na rynku wtórnym obniżył się do poziomu ok. 3,5 tys. zł/mkw.

Powszechne spadki poziomów cen transakcyjnych mkw. mieszkań korygowanych indeksem hedonicznym w poszczególnych miastach badanych przez NBP potwierdzają utrzymującą się generalną tendencję spadkową cen na wtórnym rynku nieruchomości.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl