NBP kontroluje wskaźnik inflacji?
http://sxc.hu/
BRE Bank

NBP kontroluje wskaźnik inflacji?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wzrosły ceny odzieży i obuwia

- W październiku obyło się bez nietypowych zmian cen, stąd obniżenie inflacji odzwierciedlać w coraz większym stopniu zaczyna rysujący się trend spadkowy - ocenia Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Ceny wzrosły istotnie jedynie w kategorii odzież i obuwie (3,5 proc. w skali miesiąca) oraz żywność (0,6 proc. m/m), ale były to wzrosty zgodne ze wzorcem sezonowym. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii prawdopodobnie obniżyła się w październiku do 1,8 proc. w skali roku. 

W kolejnych miesiącach inflacja powinna spadać

- W kolejnych miesiącach spadek rocznego wskaźnika inflacji powinien być kontynuowany. W listopadzie inflacja obniży się do 3,1 proc. w skali roku i do około 3,0 proc. w grudniu – prognozuje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. Za spadkiem tym w znacznym mierze kryć się będą efekty bazowe z 2011 roku ale i silniejszy złoty oraz stabilne ceny paliw.  W I kwartale 2013 roku inflacja spadnie poniżej poziomu celu NBP na poziomie 2,5 proc. r/r. Spadek inflacji w kolejnych kwartałach determinować będzie obniżająca się aktywność ekonomiczna oraz brak podwyżek cen energii (znów efekty bazowe). - Przewidujemy również istotną korektę w dół wskaźnika inflacji po styczniu wraz z wprowadzeniem nowych wag w koszyku inflacyjnym – dodaje Marcin Mazurek.

RPP w dalszym ciągu będzie obniżać wysokość stóp procentowych?

- Szybciej spadająca inflacja obok stale pogarszających się perspektyw dla wzrostu wpłynie na dalsze złagodzenie stanowiska Rady Polityki Pieniężnej, tym bardziej, że znaczna część Rady ciągle akcentuje ryzyka inflacyjne – mówi Ernest Pytlarczyk. Tłumaczy, że reguła Taylora bazująca na prognozach z raportu inflacji NBP sugerowałaby przestrzeń do obniżek stóp przekraczającą 150 punktów bazowych. - Podkreślamy, ze jesteśmy jeszcze bardziej pesymistyczni co do wzrostu i oczekujemy szybszego spadku inflacji – dodaje ekonomista. Oczekiwania rynkowe na obniżki mogą zatem ciągle być stymulowane przez kolejne odczyty danych z polskiej gospodarki. Eksperci BRE uważają również, że sygnalizowany przez RPP scenariusz (wypowiedź Anny Zielińskiej-Głębockiej) zakończenia luzowania na poziomie stopy 3,75 proc. to scenariusz mało realistyczny – RPP może na chwilę się zatrzymać tylko po to aby zmiany w gospodarce przywołały konieczność wznowienia obniżek stóp.

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ceny będą rosły wolniej