Narodowy Bank Ukrainy zwiększa stawkę referencyjną do 30%
http://sxc.hu/
Progress Holding Sp. z o.o.

Narodowy Bank Ukrainy zwiększa stawkę referencyjną do 30%

Narodowy Bank niedawno, czyli 6 lutego podniósł stopy procentowe z 14% do 19,5%. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje inflację na Ukrainie na poziomie 27% w 2015 r. Rząd Ukrainy z kolei szacuje inflację na Ukrainie w 2014 roku na poziomie 26%.


Podniesienie stawki referencyjnej i refinansowania spowoduje podniesienie oprocentowania kredytów i depozytów. Z kolej przedsiębiorstwa będą chciały skompensować wyższe koszty finansowe wyższymi cenami gotowej produkcji. Spowoduje to wzrost inflacji.


Z drugiej strony bodziec inflacyjny będzie hamowany zmniejszeniem popytu na towary. Część banków udzielała kredyty na stopę stałą i dopiero przy spłacie kredytu stopa ulegnie zmianie. Dlatego też efekt tych działań będzie rozciągnięty w czasie. Banki jeszcze nie dostosowały swoich stawek kredytowych do obecnej sytuacji.


Stawki depozytowe wynoszą obecnie 25% p.a dla lokat 6 miesięcznych. Efekt podniesienia stopy procentowej ograniczy podaż pieniądza i spadek kursu UAH. Obecnie kurs pary USD/UAH wynosi 26,2. NBU stara się aktywnie reagować na sytuacje rynkową. Z punktu widzenia polskiego inwestora posiadającego akcje spółek ukraińskich należy sprawdzić w jakim stopniu dana spółka jest zadłużona.


Progress Holding Sp. z o.o. 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także