Najwięcej firm powstaje w poniedziałek
http://sxc.hu/
Tax Care

Najwięcej firm powstaje w poniedziałek

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Weekend na przygotowanie wniosku, a poniedziałek na jego wypełnienie i złożenie – dane CEIDG dowodzą, że tak właśnie postępują nowi przedsiębiorcy chcący otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Poniedziałek jest bowiem dniem, w którym CEIDG rejestruje najwięcej takich wniosków. W kolejnych dniach tygodnia ich liczba stopniowo spada, aby zejść niemal do zera w weekend. Dane CEIDG z ostatnich 50 tygodni (licząc do 22 sierpnia) wskazują, że w poniedziałki rejestruje się średnio 1420 nowych firm, a w piątki 1066. W sobotę i niedzielę liczba zgłoszeń jest symboliczna. 

Osoba fizyczna, która chce otworzyć działalność gospodarczą, ma do wyboru cztery drogi. Najszybsza i najprostsza procedura jest dostępna dla tych osób, które posiadają albo zaufany profil na ePUAP, albo bezpieczny podpis elektroniczny. W ich przypadku do otrzymania statusu przedsiębiorcy wystarczy zalogowanie się i wypełnienie wniosku na stronie CEIDG (ceidg.gov.pl). W pozostałych przypadkach samo złożenie wniosku on-line na stronie CEIDG, który jest dostępny bez logowania, nie zakończy procedury rejestracyjnej. Konieczna jest wizyta w dowolnym urzędzie gminy w celu jego podpisania. Można też pobrać wniosek w urzędzie, wypełnić go i złożyć osobiście. Ostatnia możliwość to przesłanie wniosku listem poleconym. Taka forma wymaga jednak dodatkowo wizyty u notariusza i notarialnego potwierdzenia podpisu.

Poniedziałek jak Nowy Rok

Według Dariusza Dumy, psychologa biznesu, początek tygodnia jest dobrym momentem na załatwienie różnych spraw. – W nowy tydzień wchodzimy jak w Nowy Rok, z postanowieniem, że zrobimy pewne rzeczy. Osoba, która planuje otwarcie własnej firmy może dodatkowo wykorzystać czas weekendu na zapoznanie się z wnioskiem, który trzeba wypełnić – ocenia. Jego zdaniem, w przypadku przedsiębiorców dodatkowo może zadziałać inny czynnik, charakterystyczny dla ludzi czynu. – Dla osób przedsiębiorczych, które cały czas szukają nowych wyzwań, weekend jest często okresem frustracji, która może przerodzić się w decyzję „zakładam firmę” – dodaje Dariusz Duma. 

Chociaż procedury rejestrowania firmy są dosyć proste, to samo wypełnienie wniosku w CEIDG może sprawić pewne trudności. Jednym z problemów, na jaki napotykają przedsiębiorcy, jest dobór odpowiednich kodów PKD. Zdarza się, że pomysły na prowadzenie działalności są innowacyjne i ciężko umieścić je w odpowiedniej kategorii. Z niektórymi rodzajami wykonywanej działalności wiąże się ponadto konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności regulowanej czy uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń.

Pewien kłopot może też sprawić przedsiębiorcy zgłoszenie firmy do ZUS. Choć informacja o powstaniu płatnika przekazywana jest automatycznie po złożeniu wnioski w CEIDG, to przedsiębiorca musi poinformować ZUS o rodzaju ubezpieczenia i wysokości składek, a także zgłosić do ubezpieczeń ewentualnych pracowników.

W rok powstało ponad 300 tysięcy nowych firm

Z danych zawartych w rejestrze REGON (są najpełniejszym źródłem danych o liczbie zarejestrowanych działalności gospodarczych) wynika, że w ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca sierpnia, powstało 303,3 tys. jednoosobowych firm. Tylko w zeszłym miesiącu zostało zarejestrowanych 23,8 tys. takich podmiotów. Liczba ta jest o 13% mniejsza od wyniku lipcowego i o 2% większa od liczby firm zarejestrowanych w lipcu 2012 r. 

Firmy znikają, ale wolniej

Aby stworzyć pełny obraz ducha przedsiębiorczości w polskim narodzie trzeba uwzględnić jeszcze dane o zamykanych firmach (działalności zawieszane w tej analizie pomijamy traktując zawieszone firmy jako istniejące). W ostatnich 12 miesiącach przedsiębiorcy wykreślili z rejestru 244,8 tys. jednoosobowych firm. W sierpniu z rejestru zniknęło 15,4 tys. podmiotów. Liczba wyrejestrowań była o 19% mniejsza niż w lipcu i o 8% mniejsza niż w sierpniu 2012 r. 

W rejestrze REGON ujętych było na koniec sierpnia 2 955,8 tys. jednoosobowych firm. Do okrągłej liczby 3 milionów brakowało więc nieco ponad 44 tysiące podmiotów. Gdyby firm nadal przybywało w takim tempie, jak w sierpniu, przekroczenie bariery 3 milionów nastąpiłoby za 5,5 miesiąca. 
Katarzyna Siwek, Katarzyna Rola-Stężycka, Łukasz Łubiak Tax Care
Taxcare.plLoading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ożywienie w gospodarce dusi przedsiębiorczość?