Najczęstsze błędy w PIT
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Najczęstsze błędy w PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Należy pamiętać, że zeznanie roczne można korygować wielokrotnie. Jeżeli podatnik sam wykryje błąd w deklaracji i poprawi go przed wezwaniem do organu podatkowego w celu wyjaśnienia zaistniałej pomyłki, to minimalizuje ryzyko przykrych konsekwencji. Dlatego zawsze samodzielne dokonanie korekty jest dla nas korzystniejsze niż oczekiwanie na reakcję urzędników.

Jak dokonać korekty zeznania rocznego?

Każda, nawet najmniejsza pomyłka w zeznaniu wymaga dokonania korekty. Aby to zrobić, należy złożyć w urzędzie skarbowym poprawioną deklarację roczną na takim samym formularzu PIT jak ten korygowany. W tym celu po za zmianą błędnych danych trzeba w rubryce cel złożenia formularza zaznaczyć opcję korekta zeznania (np. w PIT 36 jest to rubryka nr 6, a w PIT-37 nr 10). Jeżeli załącznik do zeznania został wypełniony nieprawidłowo, to także powinniśmy go poprawić.

Ważne jest, aby korektę deklaracji za 2011 rok sporządzić na formularzu PIT, który w tym roku obowiązuje. Ponadto oprócz skorygowanego zeznania i załącznika do niego należy przygotować również pismo z uzasadnieniem, dlaczego po raz kolejny składamy tą samą deklarację roczną. Może mieć ono dowolną formę, ale powinno zawierać opisaną przyczynę korekty zeznania oraz podpis podatnika.

Zeznanie roczne można poprawiać dowolną ilość razy

Przepisy podatkowe nie określają, ile razy podatnik może dokonać korekty swojego zeznania. Teoretycznie więc można to zrobić wielokrotnie i urząd skarbowy nie może odmówić przyjęcia poprawionej deklaracji. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takiego postępowania narażamy się na kontrolę organów podatkowych.

W niektórych przypadkach urzędnicy dokonują korekty zeznania z urzędu. Mogą to zrobić, jeżeli podatnik popełnił niewielkie błędy rachunkowe lub oczywiste literówki i wartość pomyłki nie przekracza kwoty 1000 zł na rzecz fiskusa. W takiej sytuacji urząd skarbowy doręczy nam kopię skorygowanego PIT-u wraz z opisem wprowadzonych zmian. Jeśli się z nimi nie zgadzamy, mamy prawo odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni od daty otrzymania poprawionej kopii naszego zeznania. Organy podatkowe rzadko jednak korzystają z tej procedury.

Szczególnie ważne jest, aby korekty zeznania dokonać jak najszybciej od momentu, kiedy zorientujemy się, że popełniliśmy błąd. W ten sposób możemy uniknąć obciążenia nas sankcjami karno-skarbowymi i konieczności płacenia odsetek od ewentualnych zaległości podatkowych.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?