Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Nadchodzi japoński kryzys. Jak na nim zarobić?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Nadchodzi japoński kryzys. Jak na nim zarobić?

Dagong Global Credit Rating Company uczyniła tak, gdyż uważa, że władze Japonii doprowadzą do wzrostu poziomu długu w relacji do PKB. Agencja zarzuca im, że nie chcą poczynić oszczędności i drukują jena bez ograniczeń. Skutkiem ma być znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej Kraju Kwitnącej Wiśni w najbliższych latach. W maju 2012 r. o dwa stopnie ocenę kredytową Japonii obniżyła agencja Fitch, a w sierpniu 2011 r. – o jeden stopień - zmniejszyła ją agencja Moody’s.

Japonia – kraj, który przez lata uważany był za tzw. bezpieczną przystań (safe heaven), traci powoli ten status. Między innymi dlatego, że wysokość długu publicznego do PKB od 1980 r. stale rośnie, a pod koniec 2012 r. była rekordowa: sięgała 239,1 %. Według agencji Dagong w tym roku pójdzie w górę o 10 punktów proc. To oznacza, że wciąż zmniejsza się zdolność japońskiego rządu do regulowania zobowiązań w przyszłości.

Według agencji Dagong punkt zwrotny dla japońskiej gospodarki może przyjść w najbliższych dwóch latach. Oznaczałoby to oczywiście kryzys i poważne perturbacje na rynkach finansowych.

Eksperci w zakresie inwestycji już od ponad dwóch lat ostrzegają przed Japonią. – Ten kraj znalazł się w potrzasku. Co prawda obligacje rządowe są głównie w rękach Japończyków, więc nie ma zagrożenia atakiem spekulantów, ale popyt na nie spada. Trendy demograficzne nie mogą szybko ulec poprawie, czyli nie pojawiają się nowi kupcy, a ponadto inwestorzy indywidualni zniechęcili się do obligacji rządowych na skutek europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Jeśli rentowność japońskich papierów wzrośnie o 1 punkt % - do 2 %, to cały roczny przychód trzeciej gospodarki świata będzie musiał zostać przeznaczony na spłatę zadłużenia. To będzie oznaczało: szach mat i koniec gry – uważa Iliya Paskalev, założyciel portalu OctaFinance.

Innym problemem Japonii jest uzależnienie od importu surowców. – Japonia nie jest niezależna energetycznie. Było to świetnie widać w marcu 2011 r. i kolejnych miesiącach, kiedy po katastrofie w Fukushimie była zmuszona sprowadzać surowce, przez co pojawił się deficyt w handlu zagranicznym - zwraca uwagę Tres Knippa, zarządzający Kenai Capital Management.

Jak zacznie się japoński kryzys? – Ludzie stracą zaufanie do jena. Dojdą do wniosku, że jest to ryzykowne aktywo. Efektem będzie wzrost stóp procentowych, a będzie to oznaczało spadek ceny długoterminowych obligacji. Skutkiem będzie radykalne pogorszenie się sytuacji banków, ubezpieczycieli, funduszy emerytalnych i wielu japońskich firm niefinansowych, które kupowały te papiery – wróży dyrektor Salute Capital Management Peter Boone.

Doświadczeni inwestorzy uważają, że najlepszym sposobem zarobienia na japońskim kryzysie będzie zajęcie długiej pozycji na parze walutowej dolar australijski-jen japoński (AUD/JPY), czyli inwestowanie we wzrost kursu dolara australijskiego do jena. Dlaczego? Tłumaczy Simit Patel, założyciel poratlu InformedTrades.com: - Australijski dolar charakteryzuje się tym, że najszybciej zyskuje na wartości w stosunku do japońskiej waluty. Od początku października 2012 r. do połowy stycznia 2013 r. zanotował 20 % rajd.

Możliwość obstawiania wzrostów kursu dolara australijskiego do jena mają wszyscy klienci domów maklerskich i firm forex dających możliwość inwestowania za pomocą kontraktów terminowych, gdyż jest to jedna z najbardziej popularnych par wśród inwestorów działających na rynku walutowym.


Skarbiec.biz 

Loading Comments
Zainteresuje cię także