Nadchodzi era luksusowych SUV-ów
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Nadchodzi era luksusowych SUV-ów

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niedawno świat motoryzacyjny obiegła sensacyjna wiadomość: Porsche Cayenne przestanie być jedynym luksusowym SUV-em na rynku. O tego rodzaju auto swój asortyment zamierza powiększyć marka Bentley. Skrótem SUV – pochodzącym od angielskiego wyrażenia „sport utility vehicle” – określa się luksusowe samochody terenowe, które jednak zazwyczaj mniej nadają się do off - roadu w Bieszczadach, a bardziej do dostojnego i wygodnego podróżowania po autostradach.

Firma Bentley zamierza uruchomić sprzedaż w roku 2016. Pojazd otrzymał roboczą nazwę Falcon. Na swojej stronie internetowej Bentley tak zapowiada SUV: “Zaprojektowany, by być najpotężniejszym, a jednocześnie najpiękniejszym SUV-em jeżdżącym po światowych drogach. Nasz nowy model zmieni obraz tego rodzaju samochodów. Przygotuj się na to, że Cię zadziwimy.”

Niedługo po deklaracji Bentleya - w połowie września br., prezes firmy Rolls-Royce Torsten Mueller - Oetvoes ujawnił, że również rozważa budowę swojego pierwszego SUV-a. Na początku października prezes Rolls-Royce'a potwierdził, że projektanci firmy już pracują nad wyglądem nowego auta. - Segment aut SUV jest bardzo interesujący. Rośnie i rośnie i rośnie. Nawet wtedy, gdy cały rynek motoryzacyjny stoi w miejscu – podkreślił Mueller - Oetvoes. Dodał jednak, że na razie wszelkie działania firmy mają na celu sprawdzenie, czy marka Rolls-Royce może być wiarygodna produkując samochód typu SUV. Przypomniał, że nigdy nie miała w swoim portfolio modelów sportowych.

Coraz częściej słyszy się także pogłoski o wejściu na rynek sportowych samochodów użytkowych marek Maserati oraz Lamborghini.

Jak atrakcyjny jest segment luksusowych SUV-ów pokazują wyniki sprzedaży Porsche Cayenne. Rok 2012 był dla firmy Porsche udany (wzrost sprzedaży o 19 %, do blisko 142 tys. aut), ale odpowiada za to głównie sukces modelu Cayenne w USA i Chinach. W USA w 2012 r. sprzedaż SUV wzrosła o 20 % w porównaniu do 2011 r. We wrześniu br. Porsche sprzedało 12970 aut, z czego 6985 (53 %) to były właśnie SUV-y.

Artur Bielenin, wiceprezes i dyrektor handlowy spółki Autodirect nie ma wątpliwości, że zarówno na polskim, jak i na światowym rynku jest miejsce na kolejne modele SUV z najwyższej półki. – Segment aut premium opiera się kryzysom, bo ludzie, którzy mają pieniądze mają też silną potrzebę wyróżnienia się. Jestem przekonany, że nowe luksusowe SUV-y znajdą nabywców nawet w Polsce, bo rynek jest już nasycony, a wręcz przesycony modelami Porsche, BMW czy Audi z najwyższej półki – mówi Bielenin. Wskazuje, że auta premium dobrze się w Polsce sprzedają, wskazując na sukces warszawskich salonów firm Bentley czy Ferrari.

Historia SUV-ów ma swój początek w USA. Amerykanie mają zamiłowanie do dużych samochodów i właśnie na ich rynku pojawiło się pierwsze tego typu auto: był to jeep Wagoner z 1962 r. Za pierwszy europejski samochód tego typu uchodzi Range Rover, który zadebiutował w 1970 r., a już 10 lat później otrzymał luksusowe wyposażenie wnętrza.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W Polsce coraz więcej możliwości inwestowania w samochody