Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018 rok? Sposoby, terminy i zmiany w PIT 2019 - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika
Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018 rok? Sposoby, terminy i...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018 rok? Sposoby, terminy i zmiany w PIT 2019

Podziel się tym artykułem:   

Nawet jeśli jeszcze nie złożyłeś deklaracji PIT, póki co możesz jeszcze spać spokojnie. Czas na rozliczenie się z fiskusem masz bowiem do końca kwietnia. Nie trać jednak ani chwili i już dzisiaj wypełnij PIT za 2018. 

  

Program, który możesz znaleźć w internecie ułatwi ci zadanie – z jego pomocą złożenie deklaracji będzie proste i szybkie, a do tego unikniesz stania w kolejce. Co ważne, aplikacja weźmie pod uwagę zmiany, które zaszły ostatnio w prawie podatkowym, a było ich niemało. Poznaj najważniejsze z nich.

  

PIT 2018/2019: program pozwoli skrócić czas oczekiwania na zwrot

Jedną z najważniejszych zmian dotyczących rozliczenia z urzędem skarbowym są nowe terminy zwrotu nadpłaconego podatku. Przede wszystkim skrócono czas oczekiwania na pieniądze z nadpłaty w PIT 2018. Program do rozliczania podatku umożliwi ci złożenie dokumentów przez internet, a zwrot z podatków rozliczanych online powinieneś mieć na koncie maksymalnie w ciągu 45 dni – czyli o połowę szybciej niż przy osobistym złożeniu PIT w urzędzie. Jeszcze krócej na zwrot będą czekały osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. One otrzymają go w ciągu 30 dni, podczas gdy przy tradycyjnej metodzie składania deklaracji czas oczekiwania na zwrot wynosi nawet 3 miesiące.

  

Ułatwienia w rozliczeniach PIT za 2018

Jedną z kluczowych zmian jest wysokość kwoty wolnej od podatku. Dzięki temu więcej zarobionych przez ciebie pieniędzy zostanie w twojej kieszeni. Ułatwiono także korzystanie z ulgi mieszkaniowej – nie musisz wpisywać kwot wykorzystanych w poprzednich latach, a jedynie aktualną.

  

Łatwiejsze rozliczenie darowizn w 2019

Kolejne ułatwienie to uproszczone rozliczenie darowizn. Nie trzeba podawać już w deklaracji danych adresowych organizacji, na rzecz której została przekazana darowizna. Te dane powinny znajdować się bowiem na potwierdzeniu przekazania środków lub przedmiotów.

  

Numer konta bez dodatkowego formularza

W 2019 pojawiła się też możliwość wpisania numeru konta bankowego czy informacji o posiadaniu Karty Dużej Rodziny bezpośrednio na deklaracji PIT 2019. Program do rozliczenia podatków bierze pod uwagę te zmiany, dzięki czemu może znacznie ułatwić procedurę związaną z przekazywaniem zwrotu nadpłaconego podatku. To sprawi, że dużo szybciej otrzymasz pieniądze.

  

Co zrobić, by zdążyć z rozliczeniem PIT 2019?

Termin składania deklaracji mija 30 kwietnia.  Aby uniknąć pośpiechu i stania w długich kolejkach w urzędach lub na poczcie, możesz skorzystać z innego rozwiązania, by na czas rozliczyć PIT 37 2018. Program internetowy umożliwi ci zrobienie tego online – bez wychodzenia z domu. Większość z dostępnych online programów zawiera w dodatku dokładne instrukcje i właściwie prowadzi podatnika za rękę przez wszystkie etapy wypełniania deklaracji. Oznacza to, że ryzyko popełnienia błędu jest znacznie mniejsze niż przy tradycyjnych drukach.  

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś! 

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Podziel się tym artykułem: