Na Walmart jeszcze sobie poczekamy
Mike Mozart/http://tnij.org/96n4sg5/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/uvjd9n9
Skarbiec.biz

Na Walmart jeszcze sobie poczekamy

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Polskę omijają przede wszystkim marki odzieżowe. Jedną z nich, chyba najbardziej oczekiwaną przez fanów mody, zwłaszcza na każdą kieszeń, jest Primark. To irlandzkie przedsiębiorstwo, należące do koncernu Associated British Foods. Zostało założone w 1969 roku w Dublinie. Początkowo działało pod nazwą Penneys. Obecnie sieć Primark liczy ponad 270 sklepów w dziewięciu krajach Europy: w Wielkiej Brytanii (161), Irlandii (38), Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii (35), Holandii (5), Niemczech i Portugalii, a także w Bostonie. Latem 2016 roku planowane jest otwarcie pierwszego sklepu we Włoszech. Właściciele irlandzkiej marki na razie nie myślą o wejściu do Polski. A szkoda. Primark to jedna z popularniejszych marek, jest obowiązkowym punktem na mapie każdej wycieczki turystycznej.

 

Forever 21: nowa marka na horyzoncie

 

Oczekiwaną w Polsce, choć na przestrzeni ostatnich lat nieco straciła na popularności, jest także marka Abercrombie & Fitch. Firma powstała 4 czerwca 1892 roku na Manhattanie. Marka specjalizuje się w produkcji ubrań typu „casual luxury” Swoją ofertę kieruje do osób w przedziale wiekowym 18-22 lata. Sieć dysponuje 843 sklepami we wszystkich stanach USA oraz 163 na świecie. Pierwszy międzynarodowy sklep A&F został otwarty 22 marca 2007 roku w Londynie. Nie mówi się na razie o planach wejścia marki do Polski. W przeciwieństwie do innej amerykańskiej marki odzieżowej, a mianowicie Forever 21. Sklepy te mają pojawić się w naszym kraju w 2017 roku. Założycielem sieci jest Koreańczyk Chang Won, który emigrował do USA w 1981 roku w poszukiwaniu lepszego jutra. Zanim jednak wpadł na pomysł założenia sieci sklepów odzieżowych, dorabiał na trzech etatach: sprzątał, tankował samochody i serwował kawę. W 1984 roku otworzył pierwszy sklep pod marką Forever 21. Dziś sieć liczy ponad 400 sklepów na całym świecie. Majątek Do Won Chang i jego żony szacuje się na 4 mld dolarów.

 

Brak na rynku wydawniczym

 

Pozostając przy branży mody, nie można nie wspomnieć o wciąż nieobecnym na rynku wydawniczym w Polsce „Vogue’u”. Nazywany biblią mody, funkcjonuje już… 124 lata! Pierwszy numer „Vogue’a” ukazał się w 1892 roku w Ameryce. Obecnie „Vogue” wydawany jest w 21 krajach: Australii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Niemcach, Portugalii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Turcji, Ukrainie, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

 

Walmart omija Polskę

Polskę wciąż omija również amerykańska sieć supermarketów – Walmart, założona w 1962 roku przez Sama Waltona. Pomysł Waltona na biznes okazał się strzałem w dziesiątkę. Tylko w trzy lata po uruchomieniu pierwszego sklepu, Walton miał sieć liczącą 24 lokalizacje i notującą 12,7 mln dolarów zysków ze sprzedaży. Obecnie Walmart ma 11,5 tys. sklepów w 28 krajach, z czego 4700 w USA. W 2016 roku zamierza otworzyć 300 nowych lokalizacji. Firma zatrudnia 2,3 mln współpracowników na całym świecie, z tego 1,5 mln w USA, i obsługuje ponad 200 milionów klientów tygodniowo. Kiedy Sam Walton umierał w 1992 roku, wartość jego majątku szacowano na 80 mld dolarów, co czyniło go najbogatszym człowiekiem w historii świata. Dzisiaj Walmart należy do trojga dzieci Waltona: Alice, Roba i Jima. Wartość majątku rodziny wyceniana jest na 149 mld dolarów.


Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?