
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Wiosną 2014 roku swoją działalność rozpoczęła Świetlica Terapeutyczna Fundacji Rosa. Ponad 80 niepełnosprawnych dzieci z Wrocławia i okolic bezpłatnie uczestniczy tam w specjalnie dostosowanych do ich potrzeb zajęciach. Wszystko dzięki podatnikom, którzy przekazali na ten cel 1% swojego podatku dochodowego.
We Wrocławiu znajduje się niewiele miejsc, w których dzieciom z różnymi niepełnosprawnościami oferuje się bezpłatną pomoc. Z myślą o nich Fundacja Rosa postanowiła otworzyć Świetlicę Terapeutyczną. Jej podopieczni – dzieci z orzeczeniem o: potrzebie kształcenia specjalnego, indywidualnego nauczania, wczesnego wspomagania rozwoju lub zajęć rewalidacyjno–wychowawczych – uczestniczą tam w terapiach dobranych do ich potrzeb.
W Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa odbywają się zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe, w tym terapia we wzorcowej Sali Doświadczania Świata, bazująca na stymulacji polisensorycznej. Odpowiednio dobrane impulsy słuchowe, wzrokowe, dotykowe, zapachowe oraz kinestetyczne z jednej strony aktywizują uczestnika ćwiczeń, z drugiej – pozwalają mu na odpoczynek i wyciszenie.
W ramach warsztatów grupowych – muzykoterapii, biblioterapii i arteterapii – podopieczni Świetlicy wyzwalają swą kreatywność, uczą się i integrują przy pomocy sztuki, muzyki, tańca, ruchu, baśni, filmu, elementów teatru oraz wspólnej zabawy. Podczas terapii indywidualnej dziecko pracuje z pedagogiem, psychologiem, logopedą bądź neurologiem.
Na zajęcia do Świetlicy Terapeutycznej uczęszcza 85 podopiecznych. Czuwa nad nimi 9 terapeutów i kilkoro wolontariuszy. Terapia jest dla dzieci bezpłatna dzięki podatnikom, którzy przekazali 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Rosa.
Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.
Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.