Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Na co przeznaczamy Twój 1%: bezpłatne badanie znamion
Fundacja Rosa
Fundacja Rosa

Na co przeznaczamy Twój 1%: bezpłatne badanie znamion

Według danych Stowarzyszenia Euromelanoma, co roku na świecie lekarze wykrywają 200 tys. nowych przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego. Ponad 2500 z nich występuje w Polsce, a połowa osób, u których zdiagnozowano ten nowotwór, umiera. Dlatego Fundacja Rosa w ramach kampanii Rakoobrona zachęca Polaków do regularnych kontroli u specjalistów.

Od 2014 roku organizatorzy kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, dzięki środkom pozyskanym w wyniku corocznego przekazywania 1% podatku dochodowego na OPP, przeprowadzają akcje bezpłatnego badania znamion – zarówno plenerowe, jak i stacjonarne.

 

Już dwukrotnie – w sierpniu 2014 i 2015 r. –  na nadbałtyckich plażach odbyła się Letnia Akcja Edukacyjna RKBN, podczas której dermatolodzy w charakterystycznym czarnym namiocie bezpłatnie badali znamiona, a organizatorzy przedsięwzięcia wraz z wolontariuszami informowali o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwór. Łącznie podczas dwóch edycji przebadano aż 1715 osób!

 

W lipcu 2015 roku Rakoobrona, wraz ze swoim czarnym namiotem, gościła m.in. na Powidz Jam Festival, Castle Party w Bolkowie oraz 21. Przystanku Woodstock, by być blisko odbiorców swoich działań i przypominać o profilaktyce onkologicznej.

 

Do tej pory podczas 26 wydarzeń w czarnym namiocie Rakoobrony podejrzane znamiona zbadało ponad 2600 osób. Kilkadziesiąt  z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie.

 

Kolejnym krokiem do uświadomienia społeczeństwa w kwestii profilaktyki onkologicznej jest otwarcie we Wrocławiu stacjonarnego punktu badania znamion. Raz w tygodniu, po uprzedniej rejestracji, wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dermatologicznych. W przyszłości organizatorzy planują otwarcie podobnych punktów w każdym województwie.

 

Akcje bezpłatnych badań znamion nie odbyłyby się bez wsparcia polskich podatników. Dlatego Fundacja Rosa składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na ten cel.

 

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła” i „Rakoobrona”. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

 

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments