MŚP jak korporacje! Od 2017 r. małe i średnie firmy...
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/0d5b7
Podatnik.info

MŚP jak korporacje! Od 2017 r. małe i średnie firmy muszą składać plik JPK VAT

Obecnie JPK do skarbówki przesyłają już największe firmy w Polsce. Z początkiem 2017 roku taki sam obowiązek spadnie także na małe i średnie przedsiębiorstwa znad Wisły. Pierwsze sprawozdania przedstawiciele MŚP będą musieli przesłać fiskusowi do 25 lutego przyszłego roku.


Kim jest mały przedsiębiorca?


Zgodnie z ustawą, zaliczenie do określonej grupy przedsiębiorców jest uzależnione od liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości obrotów firmy. Oznacza to, że do grona małych biznesów należą podmioty, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniały średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
  • osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.


Kim jest średni przedsiębiorca?


Z kolei średnim przedsiębiorcą zgodnie z przepisami jest firma, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniała średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
  • osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.


Po co JPK dla MŚP?


Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, rozszerzenie katalogu podmiotów objętych raportowaniem miesięcznym do fiskusa w formie JPK ma na celu pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Zgodnie z założeniami resortu, ma to umożliwić szybką i skuteczną identyfikację wyłudzeń oraz unikania odprowadzania podatku od towarów i usług.


Aby ułatwić przedsiębiorcom przesyłanie comiesięcznych raportów w ramach JPK, Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację do składania tego typu e-dokumentów.


Jak informuje resort, na stronie Administracji Podatkowej są już dostępne struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ponadto więcej informacji o zmianach w JPK można uzyskać na stronie Ministerstwa Finansów.


Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości jak prawidłowo wysłać raport JPK do fiskusa, może skorzystać z porady biura rachunkowego lub doradcy podatkowego z całej Polski.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także