MŚP jak korporacje! Od 2017 r. małe i średnie firmy...
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/0d5b7
Podatnik.info

MŚP jak korporacje! Od 2017 r. małe i średnie firmy muszą składać plik JPK VAT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Obecnie JPK do skarbówki przesyłają już największe firmy w Polsce. Z początkiem 2017 roku taki sam obowiązek spadnie także na małe i średnie przedsiębiorstwa znad Wisły. Pierwsze sprawozdania przedstawiciele MŚP będą musieli przesłać fiskusowi do 25 lutego przyszłego roku.


Kim jest mały przedsiębiorca?


Zgodnie z ustawą, zaliczenie do określonej grupy przedsiębiorców jest uzależnione od liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości obrotów firmy. Oznacza to, że do grona małych biznesów należą podmioty, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniały średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
  • osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.


Kim jest średni przedsiębiorca?


Z kolei średnim przedsiębiorcą zgodnie z przepisami jest firma, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniała średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
  • osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.


Po co JPK dla MŚP?


Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, rozszerzenie katalogu podmiotów objętych raportowaniem miesięcznym do fiskusa w formie JPK ma na celu pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Zgodnie z założeniami resortu, ma to umożliwić szybką i skuteczną identyfikację wyłudzeń oraz unikania odprowadzania podatku od towarów i usług.


Aby ułatwić przedsiębiorcom przesyłanie comiesięcznych raportów w ramach JPK, Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację do składania tego typu e-dokumentów.


Jak informuje resort, na stronie Administracji Podatkowej są już dostępne struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ponadto więcej informacji o zmianach w JPK można uzyskać na stronie Ministerstwa Finansów.


Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości jak prawidłowo wysłać raport JPK do fiskusa, może skorzystać z porady biura rachunkowego lub doradcy podatkowego z całej Polski.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jednolity Plik Kontrolny uderza w MŚP. Ale mikroprzedsiębiorcy mogą odetchnąć!