Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Można prowadzić szkolenia i nie płacić VAT-u
KS
http://sxc.hu/

Można prowadzić szkolenia i nie płacić VAT-u

Podziel się tym artykułem:   

Usługi szkoleniowe będą zwolnione z VAT, w przypadku gdy odbywać się będą w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Organizator musi jednak spełnić określone warunki.

Działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu szkoleń w zakresie kształcenia zawodowego, jak również pozwalająca na zmianę wykonywanej dotychczas profesji, wydaje się być całkiem dochodowym biznesem. Przepisy prawa podatkowego, dopuszczają możliwość preferencyjnego traktowania tego rodzaju usług na gruncie ustawy o VAT, przewidując możliwość objęcia ich zwolnieniem.

Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Warto przy tym pamiętać, że czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że preferencja ta przysługuje jedynie w przypadku, gdy świadczone usługi spełniają minimum jeden z poniższych warunków:

• są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, np. z aktów ustanawianych przez organy samorządu zawodowego lub

• są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub

• są finansowane w całości ze środków publicznych

Zwolnienie obejmuje także świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zwolnienie także możliwe w przypadku szkoleń finansowanych w 70% ze środków publicznych

Warto w tym miejscu wspomnieć o istotnym złagodzeniu regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, a dokładniej sposobu finansowania organizowanych szkoleń, pozwalającego na objęcie ich zwolnieniem z VAT. Zgodnie bowiem z §13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Można zatem przyjąć, że warunkiem decydującym o możliwości zastosowania zwolnienia z VAT jest wykazanie faktycznego związku świadczonej usługi z otrzymanym dofinansowaniem ze środków publicznych. Jedynie w przypadku, gdy wartość otrzymanych dotacji będzie stanowiła minimum 70% obrotu, uzyskiwanego z tytułu organizowanych szkoleń zawodowych, przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z VAT, co zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej, z 15 czerwca 2012 r., wydanej przez Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanego w części ze środków publicznych, w tym w formie płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (sygn. akt PT4/033/2-3/9/EFU/2012/PT-298).

 

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl

tax_care_-_logo_150

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl