Mogą wzrosnąć ceny usług oferowanych przez biura...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Mogą wzrosnąć ceny usług oferowanych przez biura rachunkowe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Biura rachunkowe będą musiały ściślej kontrolować swoich klientów

Zmiany zawarte w ustawie deregulacyjnej z 16 listopada 2012 r. (o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce; Dz.U., poz. 1342), od 1 stycznia 2013 r. odczują nie tylko podatnicy, ale również biura rachunkowe. Zgodnie z nowelizacją niektórych przepisów ustaw o PIT i CIT, osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie wywiąże się z należności w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, zobowiązana jest pomniejszyć koszty uzyskania przychodów. Natomiast gdy dłużnik ureguluje zaległe zobowiązania, to musi zwiększyć koszty o kwotę dokonanego wcześniej zmniejszenia.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie dotkliwe dla biur rachunkowych obsługujących jednoosobowe przedsiębiorstwa. Od nowego roku biura będą zmuszone kontrolować, czy ich klienci regulują swoje płatności w wymaganym terminie.

Nie chcesz przepłacać za usługi oferowane przez biuro rachunkowe? Wybierz odpowiednie dla twoich potrzeb z bazy biur rachunkowych.

W jaki sposób biura rachunkowe mogą monitorować terminowość płatności klientów?

Jeżeli biura rachunkowe mają skutecznie kontrolować klientów, to muszą prowadzić ewidencję dokonywanych przez nich płatności. Oznacza to zwiększenie ilości pracy oraz kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Ponadto biura rachunkowe zostaną zmuszone do zmodyfikowania używanych programów księgowych. Przede wszystkim będzie to duże obciążenie finansowe dla małych biur, zajmujących się prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Oprócz tego pozostało niewiele czasu na dostosowanie systemów księgowych do nowych przepisów.

Zmiany odczują także klienci biur rachunkowych

Właściciele biur rachunkowych zdają sobie sprawę, że w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy deregulacyjnej wzrosną koszty związane z prowadzeniem działalności. Część z nich mogą chcieć przerzucić na swoich klientów. Na renegocjacje obecnych umów mogą pozwolić sobie tylko największe firmy świadczące usługi z zakresu prowadzenia księgowości. Tak więc to nowi klienci są wyjątkowo narażeni na wzrost cen.

Małe biura rachunkowe mogą natomiast konkurować z dużymi niższą ceną. W tym celu mogą wymagać od swoich klientów aktywnej współpracy. Ułatwić pracę biura rachunkowego może np. to, że podatnik korzysta z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na poczet podatku lub odprowadza zaliczki kwartalnie.

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wartość początkową kupionego prywatnie komputera ustal według cen nabycia