Mniejszy koszt ochrony patentowej w Unii Europejskiej - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Mniejszy koszt ochrony patentowej w Unii Europejskiej
KS
http://sxc.hu/

Mniejszy koszt ochrony patentowej w Unii Europejskiej

Podziel się tym artykułem:   

- Wypracowane dziś, przez polską prezydencję, porozumienie może aż o 80 proc. zmniejszyć koszty uzyskania ochrony patentowej w Unii. To dobra wiadomość dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw – podkreślił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności (COMPET). Z pakietu patentowego do uzgodnienia pozostaje jedynie siedziba oddziału centralnego Jednolitego Sądu Patentowego (JSP).

Porozumienie zajęło 30 lat

Wicepremier Pawlak poinformował, że Rada UE i Parlament Europejski, po 30 latach dyskusji, porozumiały się w sprawie utworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej. – Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze wspólnego dla całej Unii systemu ochrony wynalazków oraz rozstrzygać spory przed Jednolitym Sądem Patentowym (JSP) – powiedział.

W opinii wicepremiera Pawlaka już 22 grudnia 2011 r. w Warszawie możliwe jest przyjęcie „Konwencji Warszawskiej”, czyli parafowanie przez przedstawicieli państw UE wynegocjowanego tekstu umowy tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.

Ułatwienie funkcjonowania europejskim firmom

Wiceszef polskiego rządu zaznaczył, że polska prezydencja bardzo intensywnie pracowała nad dossier patentowym, jednym z priorytetów w obszarze rynku wewnętrznego. – Udało się sfinalizować te wysiłki na dzisiejszym posiedzeniu Rady COMPET. Uzgodniliśmy m.in. lokalizację dla sądu apelacyjnego w Luksemburgu oraz Centrum Mediacji i Arbitrażu w Lizbonie i Lublanie oraz podstawowe zasady ich finansowania – podkreślił wicepremier Pawlak.

Brak unijnego systemu w zakresie ochrony patentowej stanowił do tej pory barierę dla prawidłowego i skutecznego funkcjonowania europejskich firm zarówno na rynku wewnętrznym UE, jak i na rynkach światowych.

Duży sukces polskiej prezydencji

Pakiet umożliwiający wspólny system patentowy składa się z dwóch rozporządzeń (ws. jednolitego systemu ochrony patentowej i ws. reżimu językowego) oraz umowy międzynarodowej tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.

Prace nad utworzeniem systemu jednolitej ochrony patentowej trwają w UE od ponad 30 lat. Negocjacje prowadzone przez polską prezydencję doprowadziły do uzgodnienia merytorycznego pakietu patentowego, co de facto przesądzi o kształcie tworzonego systemu. Procedura uzgadniania całego pakietu patentowego zakończy się formalnie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w lutym 2012 r. Z kolei podpisanie umowy międzynarodowej tworzącej Jednolity Sąd Patentowy planowane jest w I połowie 2012 roku.

 

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Podziel się tym artykułem: