Mniej podatników korzysta z ulgi na nowe technologie, ale...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Mniej podatników korzysta z ulgi na nowe technologie, ale kwoty odliczenia wzrastają

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W rozliczeniu za 2009 r. wydatki na nabycie nowych technologii w zeznaniu podatkowym odliczyło 15 podatników. Łączna kwota odliczeń wyniosła 25 tys. zł, a przeciętna kwota odliczenia 1667 zł. Skromnie. Ale nie najgorzej. Ponieważ w 2008 r. takich osób było tylko 11. Nie to co w 2007 r. – wtedy nowoczesnych technologów w kraju zebrało się aż 117. No ale potem wraz z upadkiem banku Lehman Brothers nadszedł słynny kryzys i duch innowacyjności odszedł w niebyt. Ale nie na wieki. Powrócił wraz z odwilżą gospodarczą w 2009 r.

Czytaj jakie warunki należy spełnić aby odliczyć ulgę na nowe technologie!


Polacy uwierzyli w innowacyjność


W kolejnych latach wielu przeciętnych Polaków, karmionych przez środki masowego przekazu informacjami o konieczności dziejowego postępu i niepowtarzalną szansą związaną z dofinansowaniem z UE - uwierzyło w tzw. innowacyjność. Tylko co to jest? Dla większości po prostu napisanie wniosku unijnego, a następnie otrzymanie dotacji. Co potem? Wielu przedsiębiorców nawet się nad tym poważnie nie zastanowiło. A może przeszkodą okazała się biurokracja z Brukseli?


Podobne pytanie można zadać w kontekście ulgi na nowe technologie. Czy tak naprawdę dzięki niej powstaną innowacyjne rozwiązania dla polskiej gospodarki? Bo czy prawdziwy wynalazca zdaje sobie sprawę z jej istnienia? Pytanie godne rozważenia.


Ale to później. Puki co w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. ulgę na nowe technologie odliczyło 398 osób. Łączna kwota preferencji wyniosła 258 tys. zł, a przeciętna 648 zł. Obiecująco było również w kolejnym roku rozliczeniowym. Z tego typu możliwości skorzystało 250 osób. Łącznie odliczyli 262 tys. zł, a przeciętnie 1048 zł.


Polscy piłkarze nie sprzyjali innowacjom


W rozliczeniu za 2012 r. z ulgi skorzystało już tylko 42 podatników. Łączna kwota odliczeń wyniosła 140 tys. zł, a przeciętna 3333 zł. Czyżby więc budowanie stadionów i autostrad oraz powszechna euforia związana z Euro 2012 zaszkodziła innowacyjnemu entuzjazmowi polskich przedsiębiorców? Niekoniecznie. Raczej nastąpiło swoiste odsianie ziarna od plew. Czyli miejmy nadzieję z odliczenia wydatków na nowe technologie zaczęli korzystać przedsiębiorcy rzeczywiście dążący do ich stworzenia.


W rozliczeniu za 2013 r. z ulgi skorzystało zaledwie 31 podatników. Ale już łączna kwota odliczenia wyniosła aż 885 tys. zł, a przeciętna 28 548 zł. A więc brawo? Oby. Czego należy życzyć wszystkim podatnikom. Czyli nam. Oby naprawdę chociaż jednemu z tych 31 beneficjentów udało się stworzyć innowacyjny produkt. W końcu na tzw. „głowę” odliczyli kwoty znacznie wyższe niż ich poprzednicy w latach ubiegłych.


Ale i tak odliczenie wydatków na nowe technologie stanowi kroplę w morzu w porównaniu do wydatków budżetu na inne ulgi w ramach PIT. Potwierdza to poniższy wykres.


Dane z rozliczenia PIT za 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów


Podatnik.info

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zniknie ulga na zakup nowych technologii, w zamian nowe odliczenie