
Dzisiaj weszła w życie kolejna zmiana przepisów w ramach pakietu zmian ułatwiających prowadzenie działalności. Przedsiębiorca nie będzie musiał fundować wstępnych badań lekarskich pracownikowi, którego zatrudnia ponownie lub który właśnie zmienia firmę, jeśli pracownik będzie dysponować odpowiednim i aktualnym orzeczeniem od lekarza medycyny pracy.
Od 2015 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z kilkunastu zmian w poszczególnych przepisach, wprowadzonych z myślą o ułatwieniu prowadzenia biznesu na podstawie ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej. To m.in. skasowanie opłaty 170 zł za rejestrację VAT-owca, uproszczenie ewidencji przychodów rejestrowanych w kasie fiskalnej czy obcięte pewnych ZUS-owskich obowiązków płatników. Kolejną jest zmiana w Kodeksie pracy dotycząca pracowników zmieniających umowy lub szefa.
Zgodnie z art. 229 § 1 Kodeksu pracy wstępne badania lekarskie muszą zrobić przyjmowani do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz pracownicy pełnoletni przenoszeni na inne stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Na wstępne badanie lekarskie pracownika wysyła pracodawca ze skierowaniem do lekarza medycyny pracy czy higieny pracy. Wydawane na podstawie wstępnego badania orzeczenie lekarskie stwierdza brak przeciwskazań do pracy w warunkach opisanych przez pracodawcę w skierowaniu na badania. Koszt wstępnych, także okresowych i kontrolnych badań lekarskich pokrywa pracodawca. Wskazówki co do metodyki przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników (np. czy wysyłać na badanie krwi czy EKG i kiedy) zawiera Załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Nowością jest § 11 Kodeksu, który rozszerza katalog zwolnionych ze wstępnych badań lekarskich. I tak pracodawcy nie muszą na nie kierować osób, które:
Niestety, nowe zasady będą dotyczyć skierowań na badania wydanych najwcześniej 1 kwietnia 2015 r., a to oznacza, że profity z takiego ułatwienia przepisów przedsiębiorcy odczują dopiero za jakiś czas. Do orzeczeń lekarskich i skierowań na badania wydanych przed 1 kwietnia trzeba będzie stosować stare zasady, tj. przepisy Kodeksu pracy obowiązujące do 31 marca 2015 r. |
Zmianom nie ulegają natomiast zasady wysyłania pracownika na badania okresowe i kontrolne. Charakter i częstotliwość tych pierwszych jest różna na różnych stanowiskach i opisuje je dokładniej Załącznik nr 1 wspomnianego wyżej rozporządzenia. Te drugie z kolei przeprowadza się w przypadku większej niż 30. dniowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, aby określić, czy tak długo nieobecny pracownik jest w stanie dalej wykonywać pracę na dotychczasowym stanowisku.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
Taxcare.pl