Młodzi Polacy chcą prowadzić własną działalność,...
http://sxc.hu/
media.netpr.pl

Młodzi Polacy chcą prowadzić własną działalność, ale jednocześnie boją się odpowiedzialności

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jednak najbardziej otwarci na przedsiębiorczość studenci oraz absolwenci wyższych uczelni uważają, że brakuje im wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej.  

Najsłabiej poinformowane w zakresie możliwości podjęcia działalności gospodarczej są osoby najmłodsze w wieku 18-23 lata (25,6 proc.). Brak wiedzy oraz dostępu do kapitału finansowego mogą zniechęcać studentów, absolwentów do podejmowania przedsiębiorczych inicjatyw. Z drugiej strony często wymogi formalne przekładają się na ocenę prowadzenia działalności gospodarczej, jako złożonego, skomplikowanego procesu wymagającego różnego rodzaju działań (rozliczenia finansowe np. z urzędem skarbowym, z ZUS, z podwykonawcami, pracownikami, zdobycia finansowania czy zapewnienia płynności finansowej). Jeżeli masz wątpliwości jak rozliczyć się z fiskusem, skorzystaj z usług biura rachunkowego.

Fakty i mity

Obecnie założenie firmy to kilka kliknięć myszką i złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym. Pozornie wydaje się, że to skomplikowane, ale dzięki możliwości rejestracji firmy przez Internet oszczędzamy sporo czasu. Osoba chcąca rozpocząć działalność gospodarczą powinna złożyć wniosek o wpis do CEIDG, wypełniając elektroniczny formularz dostępny na www.ceidg.gov.pl lub BIP Ministerstwa Gospodarki. Rejestracja jest bezpłatna.  Na podany adres otrzymamy informację potwierdzającą złożenie wniosku lub powiadomienie o błędach, które powinniśmy poprawić. Gotowy wniosek podpisujemy – korzystając z profilu zaufanego (www.epuap.gov.pl), podpisu elektronicznego lub drukując wniosek i składając go w stosownym urzędzie. Jeszcze szybszym sposobem na założenie własnej działalności jest zgłoszenie swojego start upu w wybranym inkubatorze przedsiębiorczości, który zajmuje się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Nie każdy rodzi się marketerem i ma gotowy przepis na sukces swojej firmy. Księgowości oraz podstaw związanych z obowiązkami finansowymi nie uczą w szkole. Jeśli comiesięczne rozliczenia z urzędami mają spędzać sen z powiek, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Tutaj znajdziecie Państwo listę doradców podatkowych.

Postaw na swoim

Kapitał na własny biznes można pozyskać biorąc udział w konkursie organizowanym w ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości.  Test z przedsiębiorczości wystartował 19 listopada, a zakończy się 18 grudnia 2012 roku. Udział w nim jest prosty. Wystarczy wejść na stronę internetową PARP, zalogować się i rozwiązywać zadania. Część z nich będzie miała charakter formalno-prawny, inne to case studies.  Kolejnym etapem będzie przygotowanie biznesplanów.

Działania skierowane do młodych przedsiębiorców będzie wspierać Polska Przedsiębiorcza, partner Programu.  „Przedsiębiorczość jest szczególnie atrakcyjna dla młodych osób. Właśnie wtedy mamy więcej odwagi na spełnianie marzeń, które w połączeniu z ciężką pracą i czasami brakiem rozsądku mogą okazać się globalnym sukcesem. Młodzi przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w Narodowym Programie Przedsiębiorczości będą mogli dalej realizować swoje pomysły w takich przedsięwzięciach jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości czy AIP Business Linki o których więcej będzie można się dowiedzieć za pośrednictwem kampanii w 2013 roku. – mówi Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?