Ministerstwo Finansów przypomina: Im szybciej złożysz...
sxc.hu
Podatnik.info

Ministerstwo Finansów przypomina: Im szybciej złożysz PIT, tym szybciej na twoje konto trafi zwrot podatku!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Szczurek mówi, szkoda czasu!


W wydanym przez Ministerstwo Finansów dokumencie, mającym na celu ułatwienie podatnikom wypełnienie rocznego PIT-u, jako główne zalety jak najszybszego rozliczenia się z urzędem skarbowym wymienia się:

  • szybsze otrzymanie nadpłaty podatku, nawet bezpośrednio na konto bankowe, jeśli wynika ona ze składanej deklaracji,
  • uniknięcia kolejek w urzędzie skarbowym (jeżeli składamy zeznanie osobiście) lub w placówce Poczty Polskiej (jeśli wysyłamy zeznanie listem poleconym).


Tak więc nie warto zwlekać ze złożeniem zeznania rocznego. Jak radzi minister Szczurek, najlepiej PIT wysłać do fiskusa już dziś, najlepiej bez wychodzenia z domu. Zrób to w zaledwie 5 minut całkowicie darmowym programem PIT pro 2014/2015. I odbierz za kilka dni nadpłatę podatku.


Czasami trzeba dopłacić


Ponadto resort przypomina, że dodatkową korzyścią z wcześniejszego rozliczenia się ze skarbówką jest przygotowanie się na ewentualną…dopłatę podatku. Ją na konto urzędu można wpłacić później. Oznacza to, że termin zapłaty podatku nie ulega w takiej sytuacji skróceniu. Czyli podatnik nadal ma na to czas do 30 kwietnia. W przypadku ryczałtowców, wypełniających zeznanie PIT-28, data ta minęła 31 stycznia 2015 r.


Ile urząd skarbowy ma czas na zwrot podatku?


Gdy podatnikowi przysługuje kwota nadpłaty podatku, urząd skarbowy ma na jej zwrot 3 miesiące od daty złożenia PIT. Jeśli jednak złożymy korektę deklaracji, termin do zwrotu liczony jest od dnia skorygowania zeznania. Natomiast kiedy mamy zaległości podatkowe, przysługująca nadpłata zostanie uszczuplona z urzędu na poczet tych należności.


Zwrot nadpłaty podatnik może otrzymać w gotówce lub na wskazany przez siebie rachunek bankowy. Oczywiście, znacznie wygodniej odebrać pieniądze w bankomacie. Tylko najpierw należy wykonać te czynności, aby tak się stało!


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Chcesz otrzymać zwrot podatku na konto bankowe? To sam musisz o to zadbać!