Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Ministerstwo Finansów, PIT za 2017. Jak bezpiecznie...
wikipedia.org
Podatnik.Info

Ministerstwo Finansów, PIT za 2017. Jak bezpiecznie wypełnić zeznanie podatkowe?

W przypadku wypełniania zeznań podatkowych, bezpieczeństwo to pierwszy punkt, o jaki musimy zadbać. Przed oszustwami z tym związanymi ostrzega Ministerstwo Finansów. PIT wysyłany drogą elektroniczną musi „wychodzić” z zabezpieczonego, potwierdzonego certyfikatem SSL programu. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Program potwierdzony przez Ministerstwo Finansów – PIT za 2017

Wypełniania deklaracji podatkowych przez internet nie należy się obawiać. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które zagwarantują, że nasze dane będą bezpieczne. Jest to przede wszystkim:

  • zgodność z wytycznymi Ministerstwa Finansów,
  • certyfikat SSL – zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet,
  • rekomendacja przez Instytut Polskiej Księgowości

W ten sposób zyskamy pewność, że system został poddany rygorystycznym kontrolom bezpieczeństwa, a nasze dane będą zabezpieczone przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym. Po wypełnieniu deklaracji zadbajmy również o to, by w pamięci komputera nie zostały nasze dane, tak, by osoby postronne nie miały do nich wglądu.

Nie ufajmy natomiast podejrzanym mailom o zwrocie pieniędzy za rachunek podatkowy – przestrzega Ministerstwo Finansów. PIT można bezpiecznie wypełnić i wysłać przez program gwarantujący doręczenie deklaracji do właściwego urzędu. Oszuści mogą wysyłać informacje i fałszywe linki, które wyłudzają nasze dane osobowe, hasła logowania do poczty elektronicznej i dane kart kredytowych. Aby się przed tym zabezpieczyć, najlepiej nie klikać w podejrzane linki, a deklarację wypełnić w zaufanym programie.

Dlaczego wypełniać PIT przez internet?

Wypełniając e-deklarację online możemy liczyć na co najmniej kilka korzyści.

  1. pewność poprawnego wypełnienia danych – nawet, jeśli po raz pierwszy samodzielnie wypełniamy dokument. Program wskazuje, które pola powinny zostać wypełnione, a następnie sam wylicza niezbędne dane. Ryzyko pomyłki jest więc obniżone do minimum.
  2. gwarancja dostarczenia PIT do właściwego urzędu – po wypełnieniu deklaracji, system samodzielnie wysyła deklarację do urzędu, który wskazaliśmy. Każdy podatnik dostaje również UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru deklaracji elektronicznej. UPO stanowi dowód, że deklaracja wpłynęła do urzędu w terminie. Wystawiana jest dopiero po weryfikacji poprawności danych. Otrzymując UPO mamy więc gwarancję, że w trakcie wypełniania nie doszło do pomyłek.
  3. oszczędność czasu i pieniędzy – do wypełnienia e-deklaracji potrzebujemy jedynie dostęp do internetu. Dokument możemy uzupełnić w dowolnym momencie i wysłać bez konieczności odwiedzania poczty ani urzędu. Znikają również opłaty za przesyłkę pocztową.
  4. szybszy zwrot podatku – czas na wypełnienie deklaracji jest ograniczony. Jeśli zależy nam na szybszym zwrocie należności, wypełnienie PIT-a przez Internet jest najskuteczniejszą metodą. Formularze elektroniczne są poddawane weryfikacji jako pierwsze, co znacznie przyspiesza otrzymanie zwrotu podatku.

Loading Comments