Ministerstwo Finansów nie planuje zmian podatkowych dla...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian podatkowych dla przedsiębiorców

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kwota „wolna od podatku PIT” nadal będzie wynosić 3091 zł

Przypomnijmy, że w wywiadzie udzielonym Podatnik.info dr Maciej Dutko jako główne zalety przeniesienia działalności na Wyspy w formie rejestracji spółki limited wymienia m. in. częstotliwość płacenia podatku dochodowego. W Anglii jeżeli firma nie jest płatnikiem VAT, to księgowość sporządza tylko raz w roku, a w Polsce musi to robić co miesiąc lub kwartał. Ponadto przedsiębiorca wskazuje, że kwota niepowodującą obowiązku zapłaty podatku PIT w naszym kraju wynosi 3091 zł rocznie, a w Wielkiej Brytanii 9440 funtów, czyli ok. 47 tys. zł.

Natomiast z odpowiedzi udzielonych naszej redakcji przez Ministerstwo Finansów wynika, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie do ustaw podatkowych następujących zmian:

  • zwiększenia limitu kwoty nieskutkującego obowiązkiem zapłaty podatku PIT do wyższego niż aktualnie obowiązująca suma 3091 zł,
  • częstotliwości płacenia podatku dochodowego w Polsce w taki sposób, aby przedsiębiorcy nie musieli go odprowadzać od początku prowadzenia działalności co miesiąc, a np. raz do roku.

Obowiązek rejestracji jako VAT-owiec po przekroczeniu kwoty 150 tys. zł przychodu rocznie bez zmian

Dodatkowo resort wskazuje, że obecnie nie planuje się w najbliższym czasie zwiększania progu dla obowiązku rejestracji jako podatnik VAT (powyżej 150 tys. zł przychodu rocznie). Limit ten na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej jest na stosunkowo wysokim poziomie i w ocenie Ministerstwa Finansów nie stanowi bariery dla prowadzenia przez przedsiębiorców działalności na terenie kraju. Należy również zwrócić uwagę, że zwolnienie od VAT (w tym przypadku ze względu na obrót) nie jest zawsze korzystne dla przedsiębiorcy. Resort tłumaczy, że podatnikom zwolnionym podmiotowo z VAT nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Ponadto Ministerstwo Finansów nie posiada danych dotyczących liczby Polaków, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Należy jednak pamiętać, że redakcja Podatnik.info otrzymała powyższe odpowiedzi przed zmianą na stanowisku Ministra Finansów. Być może zmiana kierownictwa resortu będzie oznaczać rozpoczęcie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie niektórych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców

Kto przenosi działalność do Anglii?

Dr Maciej Dutko na podstawie własnych doświadczeń wskazuje, że najprościej będzie przenieść prowadzenie działalności na Wyspy osobom wykonującym swoje zawodowe obowiązki wyłącznie wirtualnie, a więc za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że nadal będą one mogły mieszkać na stałe w Polsce, tutaj pracować w swoim domu (bez konieczności wynajmowania biura), jednocześnie nie musząc opłacać składek ZUS oraz podatków związanych z prowadzeniem firmy w naszym kraju. W praktyce może to oznaczać odpływ z Polski przedsiębiorców funkcjonujących w obszarze branż nowych technologii oraz e-biznesu (np. programiści, graficy komputerowi, copywriterzy, specjaliści od e-marketingu oraz mediów społecznościowych).

- Natomiast nieco trudniej będzie to zrobić osobie, która np. handluje jakimś towarem w sposób tradycyjny, ponieważ chcąc to samo nadal robić w Polsce będzie potrzebowała do tego celu fizycznego punktu (tzw. zakładu), np. biura, stoiska, magazynu itd. W takim przypadku polecam skorzystać już z pomocy brytyjskiego księgowego, który najlepiej doradzi, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Może to być np. w dalszym ciągu prowadzenie działalności w Polsce w ograniczonym zakresie lub założenie spółki w Wielkiej Brytanii z jednoczesnym otworzeniem oddziału na terenie naszego kraju – wyjaśnia w rozmowie z Podatnik.info Maciej Dutko.

Należy pamiętać, że proces przenoszenia działalności za granicę przez osoby pracujące w szeroko rozumianej „branży internetowej” jest dla polskich organów skarbowych nowym zjawiskiem. Z tego powodu nie upowszechniło się jeszcze orzecznictwo fiskusa w takich przypadkach. Nie wyklucza to sytuacji, że w przyszłości ustawodawca będzie chciał wprowadzić rozwiązania legislacyjne zapobiegające temu procederowi.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polskie firmy uciekają do Wielkiej Brytanii – co na to Ministerstwo Finansów?