Miliardowe obietnice wyborcze - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Miliardowe obietnice wyborcze
KS
http://sxc.hu/

Miliardowe obietnice wyborcze

Podziel się tym artykułem:   

Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, politycy prześcigają się w składaniu kosztownych obietnic wyborczych. Rzadko jednak wspominają, w jaki sposób zamierzają zdobyć środki na ich pokrycie.

Czyje obietnice są najkosztowniejsze?

Jak wynika z wyliczeń fundacji Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju, najdrożej podatników wyniesie spełnienie obietnic wyborczych SLD - 218 mld zł oraz PSL- 141 mld zł. W dalszej kolejności uplasowało się PiS – 67 mld zł i PO – 14 mld zł. Jak widać jest to bardzo nierozsądne, skoro deficyt budżetowy w przyszłym roku ma sięgnąć 35 mld zł i bardzo niewiele brakuje do przekroczenia progu ostrożnościowego, wynoszącego 55 proc. PKB.

Jakie obietnice składają politycy?

FOR postanowiło przyjrzeć się bliżej, co poszczególne partie polityczne nam obiecują. Autorzy raportu zaznaczają jednak, że wyliczenia kosztów realizacji obietnic wyborczych poszczególnych partii mają charakter szacunkowy, ze względu na duży poziom ogólności obietnic.


• Obietnice PO to przede wszystkim relatywnie tanie projekty, wyjątkiem jest zapowiedź znacznych podwyżek w sferze budżetowej. Obiecująco brzmi zapowiedź docelowej reguły budżetowej, jednak brak konkretów na jej temat.

PJN proponuje najbardziej konkretną listę potencjalnych oszczędności, jednak bardzo kosztowne propozycje dotyczące polityki prorodzinnej i wysokiej kwoty wolnej od podatku PIT sprawiają, że łącznym efektem wprowadzenia w życie propozycji PJN byłby wzrost deficytu sektora finansów publicznych.

PSL – w programie jest bardzo mało konkretnych obietnic, jest jednak wśród nich propozycja emerytury obywatelskiej, która mogłaby kosztować budżet państwa nawet 200 mld zł w ciągu tylko jednej kadencji sejmu.

PiS – wzrost wydatków na służbę zdrowia oraz dodatki dla najbiedniejszych emerytów i rencistów to najdroższe obietnice PiS, w programie brak konkretnych propozycji oszczędności.

SLD – bardzo duży wzrost nakładów na infrastrukturę drogową i kolejową oraz nowe wydatki socjalne mają być sfinansowane likwidacją niemal wszystkich ulg i preferencji podatkowych.

RP – choć w programie istotnie zawyżono oszczędności związane z likwidacją Funduszu Kościelnego, czy ograniczeniu wydatków na armię, to jednak dzięki ujednoliceniu VAT na poziomie 18% i brakowi kosztownych nowych obietnic, program RP może doprowadzić do znacznego spadku deficytu sektora finansów publicznych.

Politycy rzadko pamiętają o ułatwieniach dla przedsiębiorców, dzięki którym mogłoby przybyć więcej nowych miejsc pracy.

Warto zatem przed wrzuceniem do wyborczej urny swojego głosu zastanowić się dokładnie, komu na następne 4 lata chcemy powierzyć zarządzanie finansami państwa.

Szczegółowy raport FOR:
Analiza: Szacunkowe koszty obietnic wyborczych – TUTAJ,
Liczby: Koszty i oszczędności obietnic wyborczych – TUTAJ,
Szczegółowa analiza kosztów i oszczędności poszczególnych obietnic wyborczych – TUTAJ.


Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju

Podziel się tym artykułem: