MdM nie tylko na mieszkanie
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

MdM nie tylko na mieszkanie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ręce mogą zacierać nie tylko osoby szukające pierwszego mieszkania, ale także zdecydowane na budowę lub kupno domu.

Jeszcze do niedawna wszystko wskazywało na to, że z nowego rządowego programu będą mogli skorzystać tylko ludzie młodzi, chcący nabyć mieszkanie. Dziś wiadomo już na pewno, że preferencyjny kredyt będzie można dostać także na zakup lub budowę domu. Ta zmiana jest ważna dla beneficjentów programu. Już na etapie konsultacji zwracano uwagę, że brak możliwości dofinansowania do zakupu lub budowy domu wykluczy z programu sporą grupę młodych ludzi. Przede wszystkim dlatego, że w wielu częściach kraju nierealizowane jest nowe budownictwo. Dotyczy to głównie małych miast i terenów wiejskich. Wiele osób posiada natomiast działki pod budowę domu, które nabyła lub odziedziczyła nawet kilka lat wcześniej. Beneficjenci będą mogli wybudować lub nabyć dom w stanie deweloperskim maksymalnie do 100 metrów kwadratowych. Nowy program zakłada też możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

Bez rynku wtórnego

Wciąż jednak zwraca się uwagę na negatywne skutki wykluczenia z programu mieszkań z rynku wtórnego. Nie udało się przekonać autorów ustawy do wprowadzenia tej zmiany. Ten brak odbije się głównie na mieszkańcach dużych miast. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu trudno będzie znaleźć oferty spełniające kryteria cenowe programu, a jeśli w ogóle, będzie oznaczało to gorszą lokalizację. Ucierpią też ludzie młodzi, mieszkający w małych miastach, w których nierealizowane są inwestycje w nowe budownictwo. Dla nich jedyną możliwością na posiadanie własnego lokum jest jego kupno na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie zakładał wygasły program Rodzina na Swoim. Statystyki pokazywały, że z tej możliwości korzystała znaczna większość beneficjentów. Rozkładało się to w granicach od 47 do nawet 69 %.

Ostateczny kształt

Program Mieszkanie dla Młodych wystartuje zgodnie z zapowiedziami od początku przyszłego roku i będzie obowiązywał przez cztery lata – do 2018 roku. Na jego realizację przeznaczono 3.553 mln zł, nie licząc kwot w formie zwrotów części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych. MdM umożliwi dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 roku życia, kupujących pierwsze własne mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Wysokość dofinansowania wyniesie 10 % wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji dla singli i rodzin bezdzietnych oraz 15 % dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Dopłatą ma być objętych maksymalnie 50 metrów kwadratowych mieszkań, natomiast samo lokum nie będzie mogło być większe niż 75 metrów kwadratowych. W przypadku domu, mowa o 100 metrach kwadratowych. – Dodatkowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu przewidziano też w rodzinach, które korzystały z programu MdM, a w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 % kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego – przypomina Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mieszkanie dla Młodych obejmie także domy?