MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Program „Mieszkanie dla Młodych” już po pół roku obowiązywania osiągnął znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązujący „Rodzina na Swoim”. Od stycznia do czerwca 2014 roku z rządowej pomocy w zakupie pierwszej nieruchomości w ramach MdM skorzystało 6 tys. młodych ludzi. W ciągu całego ubiegłego roku zawarto ponad 14,6 tys. umów. „Rodzina na Swoim” nie miała tak dobrego startu. W pierwszym roku funkcjonowania programu zawarto zaledwie 4 tys. umów kredytowych. Program szybko się jednak rozkręcił. W rekordowym 2011 roku udzielono ponad 51 tys. kredytów na preferencyjnych warunkach.

Z każdym miesiącem więcej

Szansę na rozkręcenie ma także program MdM. Z każdym miesiącem przybywa chętnych, by skorzystać z rządowej pomocy w zakupie pierwszego domu lub mieszkania. – Z każdym miesiącem obserwujemy wzrost ilości wniosków składanych do BGK o przyznanie dofinansowania wkładu własnego na zakup mieszkania. Rekordowy był grudzień 2014 roku, w którym złożono ponad 2 140 wniosków na kwotę wsparcia ponad 50 milionów złotych. Według stanu na koniec stycznia 2015 roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” złożono blisko 17 tysięcy wniosków na łączną kwotę wsparcia przekraczającą 389 mln zł – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.

Częściej na mieszkanie

Młodzi ludzie preferencyjny kredyt częściej zaciągają na zakup mieszkania, rzadziej domu. Na 14 663 umowy kredytowe zawarte w roku ubiegłym, aż 14 327 dotyczyło zakupu lokalu mieszkalnego, a tylko 336 kupna domu. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, średnia powierzchnia kupowanego na preferencyjny kredyt mieszkania wynosi 53,15 metrów kwadratowych, a jego cena to 230 tys. zł. Średnia powierzchnia domu natomiast wynosi 84,09 metrów kwadratowych, a cena to średnio 303 tys. zł. Największe zainteresowanie programem MdM wykazują mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Najrzadziej kredyt zaciągany był jak dotąd w województwach świętokrzyskim i opolskim. Choć program MdM miał być dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, na razie częściej zaciągają go osoby samotne. – Z programu „Mieszkanie dla Młodych” nieco częściej korzystają osoby samotne, tj. około 56% niż małżeństwa – 44%. Warto wspomnieć, że wśród osób samotnych, które otrzymały dofinansowanie, są osoby z dziećmi – 6% posiadało jedno dziecko – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.

Będzie lepiej?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad korektą programu, która ma spowodować większe zainteresowanie programem wśród rodzin z dziećmi. W listopadzie poprawki trafiły do uzgodnień międzyresortowych. Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany zaczną obowiązywać. Resort wstępnie szacuje, że od połowy tego roku. Po korekcie programu, rodziny z dwójką dzieci będą mogły liczyć na wyższe dofinansowanie, prawdopodobnie w wysokości 20% (teraz 15%), zaś rodziny i osoby z co najmniej trójką dzieci otrzymają pomoc w wysokości 30% (teraz 15%) wartości odtworzeniowej mieszkania. Resort chce także umożliwić zakup nowych mieszkań od spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli młodzi ludzie nie będą mieli zdolności kredytowej, resort przewiduje możliwość przystąpienia do umowy razem z rodziną (nie tylko małżonkiem).

Do 35 roku życia

Na razie założenia programu pozostają bez zmian. MdM umożliwia dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących pierwsze własne mieszkanie na rynku pierwotnym. Dla singli i rodzin bezdzietnych 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji, dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko – 15%. Dodatkowe wsparcie – w postaci spłaty części kredytu – przewidziano w rodzinach, które korzystały z programu MdM, a w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Sądy zalewają pozwy „frankowiczów”