Mały ZUS od 2019 roku [Rewolucja] – co zmieni nowa ulga...
FreeImages
Podatnik.Info

Mały ZUS od 2019 roku [Rewolucja] – co zmieni nowa ulga dla przedsiębiorców?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z założeniem, dzięki tej uldze jednoosobowe biznesy, których średniomiesięczny przychód z danego roku będzie wynosić poniżej 5 250 zł, uiszczą proporcjonalne składki od dochodu zamiast dużego ZUS-u. 

 

Dlaczego powstała ulga na mały ZUS od 2019?

Zgodnie z danymi ZUS, po zakończeniu okresu obniżonych składek, aż 25% firm zamyka swoją działalność, z powodu obaw o możliwości uiszczenia ich w normalnej wysokości. Planowane zmiany mają na celu wesprzeć jednoosobowe działalności (często ulokowane w małych miastach i powiatach), jak również przyczynić się do pobudzenia przedsiębiorczości i aktywności zawodowej oraz ograniczenia szarej strefy. Podatkowa obniżka dotyczyć będzie składek na ubezpieczenia społeczne, bez zmian pozostanie natomiast składka zdrowotna, którą trzeba będzie uiścić w odgórnie wyliczonej kwocie.

  

Dlaczego mały ZUS od 2019 roku zdecydowano się oprzeć o kwotę płacy minimalnej, zamiast na stałej wartości? Przyjęcie za wyznacznik wartości najniższej kwoty umowy o pracę pozwala na stałą waloryzację limitu małego ZUS-u. Wartość przychodów w 2018 roku, uprawniająca do korzystania z małego ZUS, to 63 000 zł.

 

Wyliczenie dochodów na mały ZUS od 2019 r.

Jeśli działalność w 2018 r. nie była prowadzona w sposób ciągły, tj. została zawieszona bądź zamknięta i otworzona, poprawne obliczenie progu przychodu wymaga zastosowania poniższego wzoru:

 

(30-krotność pensji minimalnej) / 365 dni * (ilość dni, w których była prowadzona działalność)

 

Jeśli kwota przychodu za miniony, niepełny rok podatkowy jest niższa od wyniku powyższego działania, podatnik może korzystać z przywilejów małego ZUS. Należy pamiętać, iż końcowa wartość musi być zaokrąglona do pełnego grosza.

  

Kto podlega pod mały ZUS w 2019 roku?

Obniżka w ramach małego ZUS przysługuje przedsiębiorcy w sytuacji, gdy:

  • jest on zarejestrowany w CEIDG lub jest wspólnikiem w spółce cywilnej,
  • wypracowane w ramach działalności gospodarczej przychody w minionym roku kalendarzowym nie są wyższe niż założone w ramach ulgi,
  • nie spełnia on warunków koniecznych do rozliczenia w ramach preferencyjnych składek ubezpieczeń społecznych, tj. od postawy 30 % minimalnego wynagrodzenia,
  • rozliczając się na karcie podatkowej, nie korzystał ze zwolnienia z VAT
  • prowadził działalność gospodarczą przez minimum 60 dni w minionym roku kalendarzowym,
  • nie wykorzystał maksymalnego limitu  preferencyjnych stawek podatkowych w ciągu 5 lat prowadzenia działalności gospodarczej,
  • nie wykonywał działalności gospodarczej względem byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia owej działalności wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności (dotyczy bieżącego oraz poprzedniego roku kalendarzowego).

  

Ze stawek małego ZUS nie mogą skorzystać osoby, które w minionym roku prowadziły działalność w ramach wolnego zawodu, twórczą, artystyczną, wykonywały wolny zawód, były wspólnikami w spółce lub prowadziły szkołę publiczną, niepubliczną lub placówkę przedszkolną.

  

Przedsiębiorco! Swoją działalność gospodarczą w ramach małego ZUS rozliczysz w prosty sposób w programie PIT. Aplikacja ta pomoże Ci wyliczyć należne fiskusowi składki, a wbudowany formularz PIT-36 będziesz mógł wypełnić wraz z obowiązującymi załącznikami i ulgami. Nie zwlekaj z dopełnieniem formalności i skorzystaj z wygody i bezpieczeństwa, które oferuje program PIT Pro 2018/2019.

 

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro lub online w 5 minut! <<<

 

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mały ZUS dla mikroprzedsiębiorców w 2019 - dla kogo?