![Mały ZUS od 2019 roku [Rewolucja] – co zmieni nowa ulga...](/images/cache/652_367/zc-C/154832221450.jpg)
Mały ZUS od 2019 roku [Rewolucja] – co zmieni nowa ulga dla przedsiębiorców?
Wedle szacunków Ministerstwa Finansów, na wprowadzeniu przepisów dotyczących obniżenia składek ZUS (tzw. mały ZUS), od 2019 roku skorzysta około 175 tys. firm o niskich dochodach.
Zgodnie z założeniem, dzięki tej uldze jednoosobowe biznesy, których średniomiesięczny przychód z danego roku będzie wynosić poniżej 5 250 zł, uiszczą proporcjonalne składki od dochodu zamiast dużego ZUS-u.
Dlaczego powstała ulga na mały ZUS od 2019?
Zgodnie z danymi ZUS, po zakończeniu okresu obniżonych składek, aż 25% firm zamyka swoją działalność, z powodu obaw o możliwości uiszczenia ich w normalnej wysokości. Planowane zmiany mają na celu wesprzeć jednoosobowe działalności (często ulokowane w małych miastach i powiatach), jak również przyczynić się do pobudzenia przedsiębiorczości i aktywności zawodowej oraz ograniczenia szarej strefy. Podatkowa obniżka dotyczyć będzie składek na ubezpieczenia społeczne, bez zmian pozostanie natomiast składka zdrowotna, którą trzeba będzie uiścić w odgórnie wyliczonej kwocie.
Dlaczego mały ZUS od 2019 roku zdecydowano się oprzeć o kwotę płacy minimalnej, zamiast na stałej wartości? Przyjęcie za wyznacznik wartości najniższej kwoty umowy o pracę pozwala na stałą waloryzację limitu małego ZUS-u. Wartość przychodów w 2018 roku, uprawniająca do korzystania z małego ZUS, to 63 000 zł.
Wyliczenie dochodów na mały ZUS od 2019 r.
Jeśli działalność w 2018 r. nie była prowadzona w sposób ciągły, tj. została zawieszona bądź zamknięta i otworzona, poprawne obliczenie progu przychodu wymaga zastosowania poniższego wzoru:
(30-krotność pensji minimalnej) / 365 dni * (ilość dni, w których była prowadzona działalność)
Jeśli kwota przychodu za miniony, niepełny rok podatkowy jest niższa od wyniku powyższego działania, podatnik może korzystać z przywilejów małego ZUS. Należy pamiętać, iż końcowa wartość musi być zaokrąglona do pełnego grosza.
Kto podlega pod mały ZUS w 2019 roku?
Obniżka w ramach małego ZUS przysługuje przedsiębiorcy w sytuacji, gdy:
- jest on zarejestrowany w CEIDG lub jest wspólnikiem w spółce cywilnej,
- wypracowane w ramach działalności gospodarczej przychody w minionym roku kalendarzowym nie są wyższe niż założone w ramach ulgi,
- nie spełnia on warunków koniecznych do rozliczenia w ramach preferencyjnych składek ubezpieczeń społecznych, tj. od postawy 30 % minimalnego wynagrodzenia,
- rozliczając się na karcie podatkowej, nie korzystał ze zwolnienia z VAT
- prowadził działalność gospodarczą przez minimum 60 dni w minionym roku kalendarzowym,
- nie wykorzystał maksymalnego limitu preferencyjnych stawek podatkowych w ciągu 5 lat prowadzenia działalności gospodarczej,
- nie wykonywał działalności gospodarczej względem byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia owej działalności wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności (dotyczy bieżącego oraz poprzedniego roku kalendarzowego).
Ze stawek małego ZUS nie mogą skorzystać osoby, które w minionym roku prowadziły działalność w ramach wolnego zawodu, twórczą, artystyczną, wykonywały wolny zawód, były wspólnikami w spółce lub prowadziły szkołę publiczną, niepubliczną lub placówkę przedszkolną.
Przedsiębiorco! Swoją działalność gospodarczą w ramach małego ZUS rozliczysz w prosty sposób w programie PIT. Aplikacja ta pomoże Ci wyliczyć należne fiskusowi składki, a wbudowany formularz PIT-36 będziesz mógł wypełnić wraz z obowiązującymi załącznikami i ulgami. Nie zwlekaj z dopełnieniem formalności i skorzystaj z wygody i bezpieczeństwa, które oferuje program PIT Pro 2018/2019.
>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro lub online w 5 minut! <<<
Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń