Mały podatnik – limity w 2019. Szykują się zmiany dla...
pixabay.com
Podatnik.Info

Mały podatnik – limity w 2019. Szykują się zmiany dla przedsiębiorców

 

Jednocześnie przewidywane są uproszczenia podatkowe, zgodne z filozofią 3xP – przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników systemu. W jaki sposób zyska mały podatnik? Limity w 2018 i 2019 roku.

 

Kto może uzyskać status małego podatnika?

Osiągnięcie statusu małego podatnika zależy od wysokości rocznego obrotu. Posiadanie go wiąże się z szeregiem korzyści, takimi jak korzystaniem z ulg podatkowych i możliwością wyboru sposobu rozliczania podatku VAT. Na 2018 rok małym podatnikiem była osoba, u której wartość sprzedaży (łącznie z kwotą podatku) w poprzednim roku nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro.

 

Korzyści dla małych podatników

Mały podatnik może rozliczać się na zasadzie:

  • kasowej metody rozliczeń,
  • kwartalnego sposobu rozliczania VAT,
  • ogólnych zasad rozliczania VAT.

Mały podatnik będzie zobowiązany do stosowania wybranej metody przez co najmniej rok.

Z jakich udogodnień skorzysta mały podatnik? Limity dla takich podmiotów są stosunkowo wysokie, dlatego grupa małych podatników w Polsce jest liczna. Należy zauważyć, że oprócz możliwości wyboru sposobu rozliczania się, mali podatnicy skorzystają z:

  • prowadzenia uproszczonej księgowości,
  • dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych,

Dodatkowo, mały podatnik może zrezygnować z miesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy na poczet naliczania kwartalnego.

 

Mały podatnik – limity od 2019 roku

Ile od 2019 roku może zarobić mały podatnik? Limity w 2018 roku wynosiły 1 200 000 euro, czyli równowartość około 5 176 000 zł. Do ustalenia limitu progu przychodów ze sprzedaży w PLN stosuje się średni kurs euro, który ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym października poprzedniego roku podatkowego, po zaokrągleniu kwoty do 1000 zł.

Od 2019 roku Ministerstwo Finansów wyszło z propozycją wprowadzenia wyższego progu do 2 milionów euro rocznej wartości sprzedaży. Ma to na celu zwiększenie liczby przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z korzystnych zasad amortyzacji, rozliczeń kwartalnych, a także niższej stawki podatku. W ten sposób wartość limitu dla małych podatników będzie wynosiła tyle samo, co wartość przedstawiona w ustawie o podatku dochodowym, a także w ustawie o rachunkowości. 

 

Autor artykułu: Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także